Saila Quicklund (M)

Saila Quicklund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län, plats 49
Titel Konsult
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866131
E-post saila.quicklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2012-10-15 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot i socialförsäkringsutskottet 10-12, socialutskottet 12-14 och kulturutskottet 14-.
  • Bostadsort

    Frösön

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Effekter av polisens omorganisation i Norrlands inland

Interpellation 2015/16:792 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2015/16:792 Effekter av polisens omorganisation i Norrlands inland av Saila Quicklund M till Statsrådet Anders Ygeman S Ett antal kommunalråd i Norrlands inland har till justitie- och inrikesministern uttryckt sin oro över rättssäkerheten i Norrlands inland, detta efter flytten av LKC i Östersund till Umeå.

Inlämnad: 2016-09-08 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2015/16:792 av Saila Quicklund (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Effekter av polisens omorganisation i Norrlands inland

Stöd till veteraner

Skriftlig fråga 2015/16:1575 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2015/16:1575 Stöd till veteraner av Saila Quicklund M till Statsrådet Gabriel Wikström S Den statliga Veteranutredningen, som lämnade sitt slutbetänkande 2014, uppmärksammade brister i samverkan mellan olika myndigheter, kommuner och landsting när det kommer till stöd och vård av skadade veteraner. Sedan Kongokrisen

Inlämnad: 2016-09-08 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1575 av Saila Quicklund (M) (pdf, 75 kB)

Ökat antal fall av tbc

Skriftlig fråga 2015/16:1573 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2015/16:1573 Ökat antal fall av tbc av Saila Quicklund M till Statsrådet Gabriel Wikström S I samband med smittspårning på flyktingboenden har ett antal personer testats positivt för tbc-smitta, så kallad latent tbc. Fram till mitten av 1900-talet var tbc en folksjukdom. Tack vare aktivt vaccinationsarbete är Sverige

Inlämnad: 2016-09-08 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1573 av Saila Quicklund (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.