Saila Quicklund (M)

Saila Quicklund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län, plats 49
Titel Konsult
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866131
E-post saila.quicklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2012-10-15 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot i socialförsäkringsutskottet 10-12, socialutskottet 12-14 och kulturutskottet 14-.
  • Bostadsort

    Frösön

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Matchfixning inom idrotten

Skriftlig fråga 2016/17:1443 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2016/17:1443 Matchfixning inom idrotten av Saila Quicklund M till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Matchfixning är ett växande problem inom svensk idrott, och nyheten om att till och med matcher i fotbollsallsvenskan får ställas in med anledning av misstänkta försök till detta är ett allvarligt och

Inlämnad: 2017-05-18 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1443 av Saila Quicklund (M) (pdf, 90 kB)

Fjärrstyrd flygledning

Skriftlig fråga 2016/17:1107 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2016/17:1107 Fjärrstyrd flygledning av Saila Quicklund M till Statsrådet Anna Johansson S Regeringen genomför nu något som kritiker kallar för en omvänd regionalpolitik, när man föreslår att flygledningen på flygplatser som Östersund ska fjärrstyras från Arlanda. Ett sådant förslag är uppseendeväckande, inte minst

Inlämnad: 2017-03-23 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1107 av Saila Quicklund (M) (pdf, 85 kB)

Dopningstester på gym

Skriftlig fråga 2016/17:840 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2016/17:840 Dopningstester på gym av Saila Quicklund M till Statsrådet Gabriel Wikström S I höstas aviserade statsrådet förslaget om att genomföra dopningstester på gym i syfte att, som statsrådet menade, i större omfattning komma åt den dopning som sker utanför den organiserade idrotten. Förslaget är dock förenat

Inlämnad: 2017-02-13 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:840 av Saila Quicklund (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.