Saila Quicklund (M)

Saila Quicklund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län, plats 49
Titel Konsult
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866131
E-post saila.quicklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2012-10-15 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot i socialförsäkringsutskottet 10-12, socialutskottet 12-14 och kulturutskottet 14-.
  • Bostadsort

    Frösön

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:476 av Saila Quicklund (M) 20 april 2018 Ekonomiska förutsättningarna för Jamtli
Debatt om förslag 2017/18:KrU2 1 mars 2018 Idrott, friluftsliv och folkbildning
Interpellationsdebatt 2017/18:351 av Lotta Finstorp (M) 6 februari 2018 Kontanthantering under kris
Interpellationsdebatt 2017/18:332 av Saila Quicklund (M) 6 februari 2018 Kontanter som en del av vår civila beredskap

Dödsfall på jobbet

Interpellation 2018/19:79 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2018/19:79 Dödsfall på jobbet av Saila Quicklund M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Under januari omkom nio personer i arbetsplatsolyckor. Det är den högsta siffran mätt i januari på tio år, enligt Arbetsmiljöverket. Trots regeringens nollvision om dödsolyckor på arbetsplatser dog 58 personer

Inlämnad: 2019-02-14 Svarsdatum: 2019-02-26 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2018/19:79 av Saila Quicklund (M) (pdf, 78 kB)

Arbetslöshetsmålet

Interpellation 2018/19:60 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2018/19:60 Arbetslöshetsmålet av Saila Quicklund M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Regeringen lovade år 2013 att Sverige skulle ha lägst arbetslöshet i EU till år 2020. Vi ska nå lägst arbetslöshet i EU. Det är det förpliktigande delmålet, men vi ska mot full sysselsättning. Det mina vänner

Inlämnad: 2019-02-07 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2018/19:60 av Saila Quicklund (M) (pdf, 86 kB)

Reformering av Arbetsförmedlingen

Skriftlig fråga 2018/19:162 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2018/19:162 Reformering av Arbetsförmedlingen av Saila Quicklund M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Arbetsförmedlingen är en central aktör för att rusta och matcha arbetslösa och är dessutom den myndighet som ska ansvara för integrationen av nyanlända. Tyvärr har myndigheten under lång tid inte fungerat

Inlämnad: 2019-02-06 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:162 av Saila Quicklund (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.