Sanne Lennström(S)

Sanne Lennström (S)

Tjänstledig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sanne.lennstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig ersättare 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2017-04-23
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2015-02-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 16 mars 2017 Frågestund
Frågestund 16 juni 2016 Frågestund
Debatt om förslag 2015/16:JuU22 6 april 2016 Våldsbrott och brottsoffer

Hantering av mobiler i skolan

Motion 2016/17:2707 av Sanne Lennström och Pyry Niemi (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2707 av Sanne Lennström och Pyry Niemi (båda S) Hantering av mobiler i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tydliggöra lärarnas och rektorernas möjlighet att hantera mobiltelefoner i sina klassrum och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:UbU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2707 av Sanne Lennström och Pyry Niemi (båda S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2707 av Sanne Lennström och Pyry Niemi (båda S) (pdf, 64 kB)

Vikten av förskoleverksamhet

Motion 2016/17:2672 av Sanne Lennström och Pyry Niemi (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2672 av Sanne Lennström och Pyry Niemi (båda S) Vikten av förskoleverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över åtgärder för att fler barn ska få ta del av förskolans verksamhet, och detta tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:UbU14

Motion 2016/17:2672 av Sanne Lennström och Pyry Niemi (båda S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:2672 av Sanne Lennström och Pyry Niemi (båda S) (pdf, 60 kB)

Ungdomsförbundens plats i en demokratisk skola

Motion 2016/17:2671 av Sanne Lennström och Agneta Gille (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2671 av Sanne Lennström och Agneta Gille (båda S) Ungdomsförbundens plats i en demokratisk skola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ungdomsförbundens möjligheter att komma in på skolor bör öka och tillkännager detta för regeringen. Motivering Att


Utskottsberedning: 2016/17:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2671 av Sanne Lennström och Agneta Gille (båda S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2671 av Sanne Lennström och Agneta Gille (båda S) (pdf, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.