Sara Seppälä (SD)

Sara Seppälä (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 256
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sara.seppala[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2018 Migration och integration

Utökad skattefrihet för förmåner

Motion 2018/19:284 av Markus Wiechel och Sara Seppälä (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:284 av Markus Wiechel och Sara Seppälä båda SD Utökad skattefrihet för förmåner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återkomma med förslag med en utökad skattefrihet för förmåner och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer

2018-11-08

Motion 2018/19:284 av Markus Wiechel och Sara Seppälä (båda SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:284 av Markus Wiechel och Sara Seppälä (båda SD) (pdf, 83 kB)

Åtgärder för att förebygga hedersbrott och stötta hedersutsatta

Motion 2018/19:248 av Sara Seppälä och Markus Wiechel (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:248 av Sara Seppälä och Markus Wiechel båda SD Åtgärder för att förebygga hedersbrott och stötta hedersutsatta Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om effektiva skydd för barn och unga mot hedersrelaterat våld och tillkännager detta för regeringen.

2018-11-07

Motion 2018/19:248 av Sara Seppälä och Markus Wiechel (båda SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:248 av Sara Seppälä och Markus Wiechel (båda SD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2018/19:5 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

Motion 2018/19:240 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:240 av Björn Söder m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:5 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avslå förslaget om ett svenskt


Utskottsberedning: 2018/19:UFöU1

Motion 2018/19:240 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:240 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.