Annika Strandhäll (S)

Annika Strandhäll (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 281
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 –
    • Socialminister 2017-07-27 – 2019-01-21
    • Socialförsäkringsminister 2014-10-03 – 2017-07-27

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Ledamot i regeringens delegation för jämställdhet i arbetslivet 11-14. Statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 141003-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 95. TCO facklig högskola 07. Fullmaktsutbildning Vision 07. Organisation och ledarskap, Sociologiska institutionen, Göteborgs universitet 07. Arbets- och organisationspsykologi, Psykologiska institutionen, Göteborgs universitet 07-08.
  • Anställningar

    Projektassistent, arbetsmarknadsprojektet Föreningskraft, utvecklingssekreterare, AT 1000 och projektledare för arbetsmarknadsprojektet Föreningsslussen, Göteborgs stad 96-11. Förbundsordförande, Vision 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Avdelningsstyrelsen Göteborg, ansvarig för arbetsmarknadsfrågor och rekrytering 99-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande och arbetsmiljöansvarig, SKTF Göteborg 00-02 och ordförande 05-08. 2:e vice förbundsordförande, Vision 08-11. Styrelseledamot, försäkringsbolaget Folksam Sak 11-13 och vice styrelseordförande 13-14. Ledamot, TCO:s styrelse 11-14. Styrelseledamot, Omställningsfonden 11-14. Styrelseledamot, Offentliganställdas Förhandlingsråd, OFR 11-14. Vice ordförande, LO-TCO:s biståndsnämnd 13-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 31 januari 2019 Frågestund
Interpellationsdebatt 2017/18:566 av Jenny Petersson (M) 27 juni 2018 Vaccination mot HPV
Interpellationsdebatt 2017/18:563 av Jenny Petersson (M) 27 juni 2018 Oförsäkrade läkemedel
Interpellationsdebatt 2017/18:562 av Jenny Petersson (M) 27 juni 2018 Unga vuxna med psykisk ohälsa

Höga elpriser för pensionärer

Svar på skriftlig fråga 2018/19:355 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S)

S2019/01108/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:355 av Sten Bergheden M Höga elpriser för pensionärer Sten Bergheden har frågat mig vad jag avser att göra för att det inom bostadstillägget ska tas större hänsyn till höga elpriser och för att se över om det kan införas

Svarsdatum: 2019-03-13 Frågeställare: Sten Bergheden (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:355 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S) (docx, 81 kB)

Sjukförsäkring som stöd i sorgeprocessen

Svar på skriftlig fråga 2018/19:322 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S)

S2019/00952 SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:322 av Hans Eklind KD Sjukförsäkring som stöd i sorgeprocessen Hans Eklind har frågat mig om jag ser behov av att möjliggöra en mer flexibel sjukförsäkring. Hans Eklinds fråga ställs utifrån de påfrestningar det kan

Svarsdatum: 2019-03-06 Frågeställare: Hans Eklind (KD)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:322 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S) (docx, 80 kB)

En ökning av andelen avslag på ansökan om sjukpenning

Svar på skriftlig fråga 2018/19:313 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S)

S2019/00918/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:313 av Nooshi Dadgostar V En ökning av andelen avslag på ansökan om sjukpenning Nooshi Dadgostar har frågat mig vad jag ämnar göra åt ökningen av andelen avslag på ansökan om sjukpenning efter sjukdag 180. Sjukförsäkringen

Svarsdatum: 2019-03-06 Frågeställare: Nooshi Dadgostar (V)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:313 besvarad av Statsrådet Annika Strandhäll (S) (docx, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.