Sofia Arkelsten(M)

Sofia Arkelsten (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 140
Titel Informationschef
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865813
E-post sofia.arkelsten[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-11-19 – 2013-03-31
    • Ordinarie 2007-09-18 – 2012-11-18
    • Statsrådsersättare 2006-11-16 – 2007-09-17
    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2006-11-15
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ordförande 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-11-19 – 2013-03-31
    • Ordförande 2012-04-26 – 2012-11-18
    • Ledamot 2012-04-25 – 2012-04-25
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Ordförande 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-01-18 – 2010-10-12
    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-01-17
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-06-20 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2013-01-22 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Laglig och säker abort i Brasilien

Skriftlig fråga 2017/18:303 av Sofia Arkelsten (M)

Fråga 2017/18:303 Laglig och säker abort i Brasilien av Sofia Arkelsten (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter (SRHR) är grundläggande mänskliga rättigheter, och sju av åtta partier i Sveriges riksdag har stor samsyn i frågorna och förutsätter att regeringen

Inlämnad: 2017-11-21 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:303 av Sofia Arkelsten (M) (pdf, 67 kB)

Andelen klimatinsatser i biståndsbudgeten

Skriftlig fråga 2017/18:279 av Sofia Arkelsten (M)

Fråga 2017/18:279 Andelen klimatinsatser i biståndsbudgeten av Sofia Arkelsten (M) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Under nuvarande regering har statsrådet som ansvarar för utvecklingssamarbete, alltså bistånd, också ansvaret för klimat. Naturligtvis har alla statsråd ansvar för klimatfrågorna inom ramen för sitt

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-11-22 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:279 av Sofia Arkelsten (M) (pdf, 80 kB)

Förankring av förhandling i OECD-Dac

Skriftlig fråga 2017/18:155 av Sofia Arkelsten (M)

Fråga 2017/18:155 Förankring av förhandling i OECD-Dac av Sofia Arkelsten (M) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Den nuvarande regeringen har aviserat att den kommer att se över modellen som används för beräkning av asylkostnader i det internationella biståndet. Detta med anledning av kritik från Riksrevisionen

Inlämnad: 2017-10-24 Svarsdatum: 2017-11-01 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:155 av Sofia Arkelsten (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.