Sofia Damm (KD)

Sofia Damm (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 94
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865051
E-post sofia.damm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-12-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utrikesutskottet 14-. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16, utbildningsutskottet 14-, miljö- och jordbruksutskottet 14- och försvarsutskottet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:299 Genomförande av webbtillgänglighetsdirektivet

Motion 2018/19:56 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:56 av Magnus Jacobsson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:299 Genomförande av webbtillgänglighetsdirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta regeringens förslag till lag om tillgänglighet till digital offentlig service, med den ändringen att 9 första stycket


Utskottsberedning: 2018/19:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:56 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:56 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2017/18:288 Förbud mot erkännande av utländska barnäktenskap

Motion 2018/19:57 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:57 av Jakob Forssmed m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:288 Förbud mot erkännande av utländska barnäktenskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en särskild myndighet bör upprättas för att hantera prövningen av ärenden om erkännande


Utskottsberedning: 2018/19:CU4

Motion 2018/19:57 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:57 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 84 kB)

Europaparlamentets resolution och kravet på att frige Ahmadreza Djalali

Skriftlig fråga 2017/18:1416 av Sofia Damm (KD)

Fråga 2017/18:1416 Europaparlamentets resolution och kravet på att frige Ahmadreza Djalali av Sofia Damm KD till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan april 2016 sitter den svensk-iranske läkaren och forskaren vid Karolinska institutet, Ahmadreza Djalali, fängslad i Iran. Ahmadreza Djalali har i en undermålig rättegång

Inlämnad: 2018-05-31 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1416 av Sofia Damm (KD) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.