Sofia Fölster(M)

Sofia Fölster (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 321
Titel Ekonom.
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864320
E-post sofia.folster[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skattehöjningar för företag

Skriftlig fråga 2016/17:1276 av Sofia Fölster (M)

Fråga 2016/17:1276 Skattehöjningar för företag av Sofia Fölster (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Regeringen har i samband med vårbudgeten aviserat ytterligare höjda skatter för både enskilda hushåll och företag. Närmare en och en halv miljon hushåll får betala mer i skatt med regeringens politiska

Inlämnad: 2017-04-25 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1276 av Sofia Fölster (M) (pdf, 76 kB)

Initiativ för terrorbekämpning

Skriftlig fråga 2016/17:1271 av Sofia Fölster (M)

Fråga 2016/17:1271 Initiativ för terrorbekämpning av Sofia Fölster (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Det fruktansvärda terrorattentatet på Drottninggatan i Stockholm den 7 april 2017 var det första på svensk mark på sju år. Datumet kommer för alltid att vara inetsat i vårt medvetande. Runt om i Europa ser vi

Inlämnad: 2017-04-21 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1271 av Sofia Fölster (M) (pdf, 78 kB)

Lottning eller valfrihet i skolan

Interpellation 2016/17:466 av Sofia Fölster (M)

Interpellation 2016/17:466 Lottning eller valfrihet i skolan av Sofia Fölster (M) till Statsrådet Anna Ekström (S) Svensk skola står inför stora utmaningar. Alltför många elever når inte målen, kunskapsnivån är för låg och det är brist på duktiga lärare. Den 20 april 2017 presenterade Skolkommissionen, vars uppgift

Inlämnad: 2017-04-21 Svarsdatum: 2017-05-09 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2016/17:466 av Sofia Fölster (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.