Sofia Modigh(KD)

Sofia Modigh (KD)

Tjänstgörande ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 208
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864291
E-post sofia.modigh[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Caroline Szyber
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-01-02 – 2017-04-30
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2017-01-02 – 2017-04-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2017-01-02 – 2017-04-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:333 av Sofia Modigh (KD) 21 mars 2017 Arbetsintegrerande sociala företag
Frågestund 16 mars 2017 Frågestund
Frågestund 19 januari 2017 Frågestund

Arbetsintegrerande sociala företag

Interpellation 2016/17:333 av Sofia Modigh (KD)

Interpellation 2016/17:333 Arbetsintegrerande sociala företag av Sofia Modigh (KD) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) De arbetsintegrerande sociala företagen (ASF) gör en viktig insats för att få människor som har stora svårigheter att få ett arbete in i arbetsliv och samhälle. En kvinna

Inlämnad: 2017-02-23 Svarsdatum: 2017-03-21 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2016/17:333 av Sofia Modigh (KD) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetsintegrerande sociala företag

med anledning av skr. 2016/17:64 Riksrevisionens rapport om förutsägbarhet och långsiktighet inom biståndet

Motion 2016/17:3591 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3591 av Sofia Damm m.fl. (KD) med anledning av skr. 2016/17:64 Riksrevisionens rapport om förutsägbarhet och långsiktighet inom biståndet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma till riksdagen med en


Utskottsberedning: 2016/17:UU8

Motion 2016/17:3591 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3591 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 64 kB)

med anledning av skr. 2016/17:60 Policyramverk för svenskt utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd

Motion 2016/17:3590 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3590 av Sofia Damm m.fl. (KD) med anledning av skr. 2016/17:60 Policyramverk för svenskt utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återgå till inriktningen för svenskt utvecklingssamarbete


Utskottsberedning: 2016/17:UU11

Motion 2016/17:3590 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3590 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.