Sotiris Delis(M)

Sotiris Delis (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län, plats 324
Titel Bankdirektör
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866036
E-post sotiris.delis[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-27
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2015-01-29 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ett särskilt sändebud för fredsprocessen i Mellanöstern

Skriftlig fråga 2016/17:1065 av Sotiris Delis (M)

Fråga 2016/17:1065 Ett särskilt sändebud för fredsprocessen i Mellanöstern av Sotiris Delis (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Den 15 februari meddelade utrikesminister Margot Wallström att Sverige kommer att utse ett särskilt sändebud att på heltid arbeta med konflikten mellan Israel och Palestina. Med

Inlämnad: 2017-03-17 Svarsdatum: 2017-04-04 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1065 av Sotiris Delis (M) (pdf, 67 kB)

Försämrad postutdelning i glesbygden

Interpellation 2016/17:218 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2016/17:218 Försämrad postutdelning i glesbygden av Lotta Finstorp (M) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Företaget Postnord, som ägs gemensamt av både den svenska och den danska staten, har i dag ett så kallat samhällsuppdrag. Det betyder att företaget måste dela ut post i hela landet.  Till

Inlämnad: 2016-12-27 Svarsdatum: 2017-01-31 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2016/17:218 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Försämrad postutdelning i glesbygden

Kostnadseffektiviserad asylhantering

Interpellation 2016/17:181 av Sotiris Delis (M)

Interpellation 2016/17:181 Kostnadseffektiviserad asylhantering av Sotiris Delis (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) I många offentliga debatter och diskussioner när resultatet av satsningar uteblir förekommer ofta argumentet att felet ligger i för lite satsade resurser. Sverige är

Inlämnad: 2016-12-05 Svarsdatum: 2016-12-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:181 av Sotiris Delis (M) (pdf, 98 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kostnadseffektiviserad asylhantering

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.