Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Titel Civilminister.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Finansdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsalas socialdemokratiska partidistrikt.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Länsstyrelsens efterforskande av journalistiska källor

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1335 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2018/ 02121/SFÖ Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1335 av Magnus Oscarsson KD Länsstyrelsens efterforskande av journalistiska källor Magnus Oscarsson har frågat mig vilka åtgärder jag tänker vidta för att säkerställa att de anställda vid samtliga länsstyrelser är medvetna om

Svarsdatum: 2018-05-29 Frågeställare: Magnus Oscarsson (KD)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1335 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 81 kB)

Offentliga upphandlingar inom FN

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1319 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

PAGE 2 Dnr Fi2018/02101/OU Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1319 Offentliga upphandlingar inom FN av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M Ann-Charlotte Hammar Johnsson har frågat mig hur regeringen via den svenska representationen arbetar för att driva en svensk position för att

Svarsdatum: 2018-05-29 Frågeställare: Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1319 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 38 kB)

Osund konkurrens

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1279 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2018/01967/K Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1279 av Lars Beckman M Osund konkurrens Lars Beckman har frågat mig vad jag och regeringen tänker vidta för åtgärder för att komma till rätta med det som Lars Beckman benämner osund konkurrens mellan offentliga och privata aktörer

Svarsdatum: 2018-05-16 Frågeställare: Lars Beckman (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1279 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.