Isabella Lövin (MP)

Isabella Lövin (MP)

Miljö- och klimatminister

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 245
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post isabella.lovin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör
    • Miljö- och energidepartementet

    • Miljö- och klimatminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2016-05-13 –
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2014-10-03
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Miljö- och energidepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2019-01-21 –

  • Anställningar

    Producent/reporter, samhällsredaktionen P1, Sveriges radio 94-97. Redaktionschef/skribent, Månadsjournalen 97-02. Frilansjournalist och författare 02-09. EU-parlamentariker 09-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Miljöpartiet de gröna 16-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsråd (minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat), Utrikesdepartementet 141003-. Vice statsminister 160525-.
  • Utbildning

    Statsvetenskap, italienska och sociologi vid Stockholms universitet och Università di Bologna 81-87. Radioproducentutbildning vid Dramatiska institutet 92-94.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En vassare miljölagstiftning för minskade klimatutsläpp

Svar på skriftlig fråga 2018/19:209 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

M 2019/ 00358/R Miljö- och energidepartementet Miljö- och klimatministern samt vice statsminister Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:209 av Elin Segerlind V En vassare miljölagstiftning för minskade klimatutsläpp Elin Segerlind har frågat mig om jag har för avsikt att i närtid ta initiativ till att vässa miljöbalken

Svarsdatum: 2019-02-20 Frågeställare: Elin Segerlind (V)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:209 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) (docx, 81 kB)

Forskningsmedel till Formas

Svar på skriftlig fråga 2018/19:203 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

M2019/00357/Ke Miljö- och energidepartementet Miljö- och klimatministern samt vice statsminister Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:203 av Betty Malmberg M Forskningsmedel till Formas Betty Malmberg har frågat mig om de forskningsmedel som anslogs till Formas i den av riksdagen beslutade M-KD-budgeten kommer att

Svarsdatum: 2019-02-20 Frågeställare: Betty Malmberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:203 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) (docx, 84 kB)

Myggbekämpning

Svar på skriftlig fråga 2018/19:190 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Svar på fråga 2018/19:190 av Lars Beckman M Myggbekämpning Lars Beckman har frågat mig vad jag avser att göra för att säkerställa att myggbekämpningen i de områden av landet som drabbas hårdast av myggen prioriteras och blir effektfull under 2019. Regeringen anser liksom tidigare regeringar att problemen med översvämningsmygg

Svarsdatum: 2019-02-20 Frågeställare: Lars Beckman (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:190 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) (docx, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.