Stefan Jakobsson(SD)

Stefan Jakobsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 345
Titel Lärare
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post stefan.jakobsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:UbU15 16 mars 2017 Gymnasieskolan
Frågestund 16 mars 2017 Frågestund
Frågestund 26 januari 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:UbU2 13 december 2016 Utgiftsområde 15 Studiestöd

med anledning av prop. 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå

Motion 2016/17:3652 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3652 av Paula Bieler m.fl. (SD) med anledning av prop. 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för


Utskottsberedning: SfU

Motion 2016/17:3652 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3652 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2016/17:50 Kunskap i samverkan - för samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft

Motion 2016/17:3559 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3559 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) med anledning av prop. 2016/17:50 Kunskap i samverkan – för samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens föreslagna ändring i h ögskolelagen (1992:1434)


Utskottsberedning: 2016/17:UbU12

Motion 2016/17:3559 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3559 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2016/17:46 En försöksverksamhet med betyg från och med årskurs 4

Motion 2016/17:3533 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3533 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) med anledning av prop. 2016/17:46 En försöksverksamhet med betyg från och med årskurs 4 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2016/17:46. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2016/17:UbU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3533 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:3533 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (pdf, 63 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.