Stefan Jakobsson(SD)

Stefan Jakobsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 345
Titel Lärare
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post stefan.jakobsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-06-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Gemensam klädsel

Motion 2017/18:101 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:101 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) Gemensam klädsel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införandet av gemensam klädsel under skoltid och tillkännager detta för regeringen. Motivering En del länder har

2017-09-18

Motion 2017/18:101 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:101 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (pdf, 59 kB)

Lärosäten måste korrelera antalet utbildningsplatser med tillgången på studentbostäder

Motion 2017/18:100 av Robert Stenkvist och Stefan Jakobsson (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:100 av Robert Stenkvist och Stefan Jakobsson (båda SD) Lärosäten måste korrelera antalet utbildningsplatser med tillgången på studentbostäder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att lärosäten i samarbete med kommuner och Akademiska

2017-09-18

Motion 2017/18:100 av Robert Stenkvist och Stefan Jakobsson (båda SD) (docx, 52 kB) Motion 2017/18:100 av Robert Stenkvist och Stefan Jakobsson (båda SD) (pdf, 62 kB)

Inför tidsgränser för användandet av språktolk

Motion 2017/18:99 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:99 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) Inför tidsgränser för användandet av språktolk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa tidsgränser för användandet av språktolk och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vi

2017-09-18

Motion 2017/18:99 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (docx, 46 kB) Motion 2017/18:99 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (pdf, 43 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.