Stig Henriksson(V)

Stig Henriksson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västmanlands län, plats 344
Titel Leg. sjukgymnast.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864235
E-post stig.henriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:303 av Stig Henriksson (V) 7 april 2017 Sverige och USA:s drönarkrig
Interpellationsdebatt 2016/17:379 av Stig Henriksson (V) 4 april 2017 Försvarsmaktens kommunikation och hantering av säkerhetsfrågor
Debatt om förslag 2016/17:FöU6 2 mars 2017 Militära frågor

Försvarsmaktens psyopsförband

Interpellation 2016/17:465 av Stig Henriksson (V)

Interpellation 2016/17:465 Försvarsmaktens psyopsförband av Stig Henriksson (V) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Redan den kinesiske generalen Sun Zi förklarade på 500-talet före Kristus att den högsta militära förmågan alltid har varit att besegra en motståndare utan strid. Krigskonsten handlar i hög

Inlämnad: 2017-04-21 Svarsdatum: 2017-05-09 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2016/17:465 av Stig Henriksson (V) (pdf, 94 kB)

med anledning av skr. 2016/17:114 Strategisk exportkontroll 2016 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2016/17:3664 av Hans Linde m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3664 av Hans Linde m.fl. (V) med anledning av skr. 2016/17:114 Strategisk exportkontroll 2016 – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör verka inom EU för


Utskottsberedning: 2016/17:UU9

Motion 2016/17:3664 av Hans Linde m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3664 av Hans Linde m.fl. (V) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2016/17:146 Ett klimatpolitiskt ramverk för Sverige

Motion 2016/17:3656 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3656 av Jens Holm m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:146 Ett klimatpolitiskt ramverk för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utsläppsmål till 2030 och 2040 för den icke-handlande sektorn (ESR-sektorn) bör antas


Utskottsberedning: 2016/17:MJU24

Motion 2016/17:3656 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3656 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.