Sultan Kayhan(S)

Sultan Kayhan (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 173
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sultan.kayhan[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Arhe Hamednaca
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-09-25 – 2018-01-31
    • Statsrådsersättare 2017-05-29 – 2017-09-25
    • Ersättare 2017-03-02 – 2017-05-28
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2017-09-19 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2017-03-14 – 2017-06-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2017-06-16 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 26 oktober 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:JuU21 20 april 2017 Unga lagöverträdare
Frågestund 6 april 2017 Frågestund
Frågestund 23 mars 2017 Frågestund

Äldres rätt till särskilt boende

Motion 2017/18:3297 av Emanuel Öz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:3297 av Emanuel Öz m.fl. (S) Äldres rätt till särskilt boende Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att praxis ändras genom lagstiftning och motivtexter innebärande att äldre personer som känner oro och otrygghet ska


Utskottsberedning: 2017/18:SoU14

Motion 2017/18:3297 av Emanuel Öz m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3297 av Emanuel Öz m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Märkning av varor

Motion 2017/18:2710 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2710 av Lawen Redar m.fl. (S) Märkning av varor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör analysera behovet av lagändringar i syfte att ursprungsmärka varor och produkter från bosättningarna på ockuperad mark och tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2017/18:2710 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2710 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Telefonsupport för personer med funktionsnedsättning

Motion 2017/18:2689 av Sultan Kayhan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2689 av Sultan Kayhan m.fl. (S) Telefonsupport för personer med funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det ska införas en telefonsupport för personer med funktionsnedsättning och äldre som har svårigheter


Utskottsberedning: 2017/18:SoU5

Motion 2017/18:2689 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2689 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.