Susanne Eberstein(S)

Susanne Eberstein (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 166
Titel Fd Kammarrättsråd
Född år 1948
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864303
E-post susanne.eberstein[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ordförande
    • Domarnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Förste vice talman 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 2004-11-23 – 2006-10-02
    • Ledamot 2004-11-18 – 2004-11-22
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Förste vice ordförande 2002-11-05 – 2004-11-17
    • Vice ordförande 2002-11-05 – 2004-11-17
    • Ledamot 2002-10-24 – 2002-11-04
    • Socialutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1994-10-21 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-10-20
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-12-05
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Suppleant 2000-10-09 – 2002-10-08
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ordförande 2014-10-24 –
    • Ledamot 2014-10-14 – 2014-10-24
    • Ledamot 1998-12-02 – 2010-10-19
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Domarnämnden

    • Ledamot 2011-01-01 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 – 1996-11-20
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-12
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utbildningsplatser vid juristprogrammet

Motion 2016/17:2165 av Susanne Eberstein (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2165 av Susanne Eberstein (S) Utbildningsplatser vid juristprogrammet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över antalet fria platser på högskolan och särskilt följa utvecklingen vid juristprogrammet och tillkännager detta


Utskottsberedning: UbU

Motion 2016/17:2165 av Susanne Eberstein (S) (docx, 57 kB) Motion 2016/17:2165 av Susanne Eberstein (S) (pdf, 54 kB)

Ägaransvar och registreringsskyltar på motorcyklar

Motion 2016/17:2167 av Susanne Eberstein och Kristina Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2167 av Susanne Eberstein och Kristina Nilsson (båda S) Ägaransvar och registreringsskyltar på motorcyklar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ägaransvar och registreringsskyltar på motorcyklar och tillkännager detta för regeringen. Motivering För


Utskottsberedning: 2016/17:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2167 av Susanne Eberstein och Kristina Nilsson (båda S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2167 av Susanne Eberstein och Kristina Nilsson (båda S) (pdf, 58 kB)

Posthantering på rättspsykiatriska kliniker

Motion 2016/17:2166 av Susanne Eberstein (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2166 av Susanne Eberstein (S) Posthantering på rättspsykiatriska kliniker Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska överväga möjligheten till att all ingående post till rättspsykiatriska kliniker ska röntgenundersökas


Utskottsberedning: SoU

Motion 2016/17:2166 av Susanne Eberstein (S) (docx, 57 kB) Motion 2016/17:2166 av Susanne Eberstein (S) (pdf, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.