Sven-Erik Bucht (S)

Sven-Erik Bucht (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 312
Titel Kommunalråd.
Född år 1954
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-04-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-10-20
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Landsbygdsdepartementet

    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2015-01-01 –
    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 13-14. Suppleant finansutskottet 10-13, justitieutskottet 10 och näringsutskottet 13-14. Ledamot riksdagens socialdemokratiska grupp och riksdagens svensk-finska förening. Statsråd (landsbygdsminister), Näringsdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Kriminalinspektören Ragnar Bucht och excerpisten Doris Bucht, f. Pesula.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, Haparanda 74. Företagsekonomi, Luleå universitet 96.
  • Anställningar

    Lantarbetare 74-76. Vaktmästare 76-78. Musiklärare 79-83. Försäljningschef 84-85. Vaktmästare/omfattande politiska uppdrag 86-90. Platschef, HSB Haparanda 90-99. Förvaltningschef, HSB Norr 00-02. Kommunalråd, Haparanda 03-10.
  • Bostadsort

    Haparanda

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fiskeredskap som används av fritidsfiskare

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1433 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Svar på fråga 2017/18:1433 av Lars-Arne Staxäng M Fiskeredskap som används av fritidsfiskare Lars-Arne Staxäng har frågat mig om det är min och regeringens avsikt att gå vidare med förslaget från Havs och vattenmyndigheten om ändringar i fiskelagen som enbart tillåter handredskap vid fritidsfiske. Regeringen beslutade

Svarsdatum: 2018-06-20 Frågeställare: Lars-Arne Staxäng (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1433 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) (docx, 88 kB)

Skogsägares rätt

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1425 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

N2018/03457/SK N2018/03529/SK Näringsdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1424 Äganderätten av skogen och 2017/18:1425 Skogsägares rätt av Christian Holm Barenfeld M Christian Holm Barenfeld har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta med anledning av Skogsstyrelsens statistik som

Svarsdatum: 2018-06-20 Frågeställare: Christian Holm Barenfeld (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1425 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) (docx, 87 kB)

Äganderätten av skogen

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1424 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

N2018/03457/SK N2018/03529/SK Näringsdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1424 Äganderätten av skogen och 2017/18:1425 Skogsägares rätt av Christian Holm Barenfeld M Christian Holm Barenfeld har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta med anledning av Skogsstyrelsens statistik som

Svarsdatum: 2018-06-20 Frågeställare: Christian Holm Barenfeld (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1424 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) (docx, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.