Teres Lindberg(S)

Teres Lindberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 278
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864645
E-post teres.lindberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-09-25 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2017-05-29 – 2017-09-24
    • Statsrådsersättare 2015-10-01 – 2017-05-28
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2015-09-30
    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-07-15 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2011-04-01 – 2012-07-14
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2011-04-13 – 2012-09-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2012-09-27 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-06-09 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-01-01 –
    • Suppleant 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2014-10-28 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Äldres rätt till särskilt boende

Motion 2017/18:3297 av Emanuel Öz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:3297 av Emanuel Öz m.fl. (S) Äldres rätt till särskilt boende Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att praxis ändras genom lagstiftning och motivtexter innebärande att äldre personer som känner oro och otrygghet ska


Utskottsberedning: 2017/18:SoU14

Motion 2017/18:3297 av Emanuel Öz m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3297 av Emanuel Öz m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Märkning av varor

Motion 2017/18:2710 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2710 av Lawen Redar m.fl. (S) Märkning av varor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör analysera behovet av lagändringar i syfte att ursprungsmärka varor och produkter från bosättningarna på ockuperad mark och tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2017/18:2710 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2710 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Hbt i hela världen

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) Hbt i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nordiskt samarbete i hbt-frågor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ändring


Utskottsberedning: AU KU SfU UU 2017/18:UU2

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.