Teresa Carvalho(S)

Teresa Carvalho (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 180
Titel Pol.mag
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864546
E-post teresa.carvalho[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-01-02 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-04-18 – 2017-01-01
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-04-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-04-06 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-04-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utveckling av Linköpings universitet och Campus Norrköping

Motion 2015/16:2390 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2390 av Teresa Carvalho m.fl. (S) Utveckling av Linköpings universitet och Campus Norrköping Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Linköpings universitets och Campus Norrköpings betydelse för Östergötlands kompetensförsörjning


Utskottsberedning: 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2390 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2390 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Barnomsorg på obekväm arbetstid

Motion 2015/16:2388 av Teresa Carvalho (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2388 av Teresa Carvalho (S) Barnomsorg på obekväm arbetstid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att öka tillgången till barnomsorg på obekväm arbetstid och tillkännager detta för regeringen. Motivering Utbyggnaden


Utskottsberedning: 2015/16:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2388 av Teresa Carvalho (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2388 av Teresa Carvalho (S) (pdf, 61 kB)

Ungdomsförbunden i skolan

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) Ungdomsförbunden i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att öka ungdomsförbundens möjligheter att komma in på skolor, och riksdagen tillkännager detta för regeringen. Motivering Att


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.