Thomas Finnborg(M)

Thomas Finnborg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 221
Titel Polisinspektör.
Född år 1954
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866373
E-post thomas.finnborg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-12-19
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-12-10 – 2014-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2016-01-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Polisens vidareutbildning och bristande resurser

Skriftlig fråga 2017/18:539 av Thomas Finnborg (M)

Fråga 2017/18:539 Polisens vidareutbildning och bristande resurser av Thomas Finnborg (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Sverige har i dag en nationell polis- och trygghetskris. Läget är akut på många håll, och polisen går på knäna. Hög arbetsbelastning, för lite resurser och utredningar

Inlämnad: 2017-12-21 Svarsdatum: 2018-01-12 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:539 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 87 kB)

Högre kvalitet i skolan

Skriftlig fråga 2017/18:530 av Thomas Finnborg (M)

Fråga 2017/18:530 Högre kvalitet i skolan av Thomas Finnborg (M) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Alla elever ska ha rätt till en bra utbildning, och det ska inte spela någon roll varifrån du kommer eller vem du är. Detta ställer krav på att alla skolor är bra skolor, att lärare har höga förväntningar

Inlämnad: 2017-12-21 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:530 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 88 kB)

Systemet med gode män och förvaltare

Interpellation 2017/18:294 av Thomas Finnborg (M)

Interpellation 2017/18:294 Systemet med gode män och förvaltare av Thomas Finnborg (M) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Ungefär 123 000 personer i Sverige företräds av god man, förvaltare eller förordnad förmyndare. De som har behov av ställföreträdare kan vara personer med psykisk sjukdom, olika funktionshinder,

Inlämnad: 2017-12-20 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:294 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 110 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.