Tina Ghasemi(M)

Tina Ghasemi (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 316
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tina.ghasemi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2017-02-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-11-01 – 2017-03-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:SfU3 14 december 2016 Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn
Interpellationsdebatt 2016/17:128 av Lotta Finstorp (M) 9 december 2016 Försäkringskassans nya regler om underhållstödet
Interpellationsdebatt 2016/17:127 av Tina Ghasemi (M) 9 december 2016 Nya regler för underhållsstöd

med anledning av prop. 2016/17:154 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar som kommer till Sverige med barn

Motion 2016/17:3677 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3677 av Johan Forssell m.fl. (M) med anledning av prop. 2016/17:154 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar som kommer till Sverige med barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ytterligare skärpa regelverket och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:SfU23

Motion 2016/17:3677 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3677 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 66 kB)

Långtidssjukskrivna

Skriftlig fråga 2016/17:1187 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2016/17:1187 Långtidssjukskrivna av Tina Ghasemi (M) till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) I januari 2010 infördes den bortre tidsgränsen i sjukförsäkringen, i februari 2016 avskaffades den. Detta skedde trots att riksdagen uttryckligen tillkännagett för regeringen att tidsgränserna i sjukförsäkringen

Inlämnad: 2017-04-04 Svarsdatum: 2017-04-13 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1187 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 76 kB)

Kunskap i skolor för att bemöta hedersförtryck

Skriftlig fråga 2016/17:1183 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2016/17:1183 Kunskap i skolor för att bemöta hedersförtryck av Tina Ghasemi (M) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Många av dem som drabbas av hedersförtryck är unga. För dem kan skolan vara en fristad och en av de få platser där de känner sig trygga. Men tecknen på att de är drabbade kan ofta

Inlämnad: 2017-03-31 Svarsdatum: 2017-04-12 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1183 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.