Tomas Eneroth(S)

Tomas Eneroth (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 183
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tomas.eneroth[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2017-07-27 – 2018-09-24
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2017-07-26
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare 2014-10-04 – 2017-07-27
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2017-07-27
    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2008-02-14
    • Ordförande 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Ordförande 2002-11-05 – 2006-10-01
    • Ledamot 2002-10-24 – 2002-11-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2002-11-14
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2008-02-19 – 2010-10-04
    • Ledamot 2008-02-14 – 2008-02-18
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Ordförande 2014-10-13 – 2017-07-27
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-13
    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-07-27
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-07-27
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-10-23
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-10-23
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-07-27
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2017-07-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Illegala trafikskolor

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1792 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Dnr N2017/05107/MRT Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1792 av Maria Malmer Stenergard (M) Illegala trafikskolor Maria Malmer Stenergard har frågat mig vilka åtgärder jag och regeringen avser att vidta för att lösa problemet med de illegala trafikskolorna. Maria

Svarsdatum: 2017-08-23 Frågeställare: Maria Malmer Stenergard (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1792 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S) (docx, 39 kB)

Harmonisering av regler för syn och körkort

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1786 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Dnr N2017/05088/MRT Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1786 av Betty Malmberg (M) Harmonisering av regler för syn och körkort Betty Malmberg har frågat mig vilka åtgärder jag kommer att vidta för att svenska regler kring nedsättning i synfält och körkortstillstånd

Svarsdatum: 2017-08-23 Frågeställare: Betty Malmberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1786 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S) (docx, 40 kB)

Dubbdäckslagstiftningen

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1785 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Dnr N2017/05073/MRT Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1785 av Sten Bergheden (M) Dubbdäckslagstiftningen Sten Bergheden har frågat mig om jag är villig att se över dubbdäckslagstiftningen och eventuellt titta på det norska exemplet för datumsättning för att göra

Svarsdatum: 2017-08-23 Frågeställare: Sten Bergheden (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1785 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S) (docx, 41 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.