Tomas Tobé (M)

Tomas Tobé (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 49
Titel Småföretagare.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865961
E-post tomas.tobe[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-12-09 – 2018-09-24
    • Ledig 2013-09-18 – 2013-12-08
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-09-17
    • Moderaterna

    • Partisekreterare 2015-01-10 – 2017-07-07
    • Vice gruppledare 2012-09-01 – 2015-01-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-06-18
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-19
    • Ordförande 2013-12-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2013-09-19 – 2013-12-08
    • Ordförande 2012-06-19 – 2013-09-18
    • Ledamot 2012-06-19 – 2012-06-19
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 2017-06-15 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-06-15 – 2017-06-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2009-03-09 – 2010-10-12
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2010-10-12 – 2015-01-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2016-03-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-10, ordförande 10-12. Ledamot utbildningsutskottet 12, 13 och 14 och ordförande 12-14. Suppleant näringsutskottet 06-10 och EU-nämnden 09-10. Ledamot riksdagsstyrelsen 10-15 och krigsdelegationen 10-16. Vice gruppledare, Moderaterna 12-15.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskapliga programmet med internationell inriktning, Vasaskolan i Gävle, slutår 97. Medie- och kommunikationsvetenskap A, Högskolan i Gävle 98.
  • Anställningar

    Informationschef, Plenia 99-00. Generalsekreterare, MUF 00-02. Småföretagare, Pronto Communication 03-05 och Tobé Kommunikation 06. Partisekreterare, Moderaterna 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 98-00. Ledamot, utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden 98-00.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utvisning på grund av brott

Skriftlig fråga 2017/18:1274 av Tomas Tobé (M)

Fråga 2017/18:1274 Utvisning på grund av brott av Tomas Tobé M till Statsrådet Heléne Fritzon S Av de utländska medborgare som inte är folkbokförda i Sverige och som döms för allvarliga brott utvisas majoriteten. Men för att utvisa en person på grund av brott krävs i dag att den som döms för en gärning döms till fängelse.

Inlämnad: 2018-05-08 Svarsdatum: 2018-05-18 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1274 av Tomas Tobé (M) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2017/18:231 Ny kamerabevakningslag

Motion 2017/18:4176 av Tomas Tobé m.fl. (M, L, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4176 av Tomas Tobé m.fl. M, L, C, KD med anledning av prop. 2017/18:231 Ny kamerabevakningslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa tillståndsplikten för Polismyndighetens och andra brottsbekämpande myndigheters kamerabevakning


Utskottsberedning: 2017/18:JuU36

Motion 2017/18:4176 av Tomas Tobé m.fl. (M, L, C, KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4176 av Tomas Tobé m.fl. (M, L, C, KD) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2017/18:177 En ny sexualbrottslagstiftning byggd på frivillighet

Motion 2017/18:4125 av Tomas Tobé m.fl. (M, L, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4125 av Tomas Tobé m.fl. M, L, C, KD med anledning av prop. 2017/18:177 En ny sexualbrottslagstiftning byggd på frivillighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att höja straffminimum för våldtäkt av normalgraden från fängelse i två år till


Utskottsberedning: 2017/18:JuU29
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2017/18:4125 av Tomas Tobé m.fl. (M, L, C, KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4125 av Tomas Tobé m.fl. (M, L, C, KD) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.