Tony Wiklander (SD)

Tony Wiklander (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Pensionär.
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-01-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-22

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 10-14 och 15- och konstitutionsutskottet 14-15. Suppleant trafikutskottet 14-15. Ledamot Svensk-polska parlamentarikerförbundet 10-.
  • Föräldrar

    Sergeanten Yngve Wiklander och servitrisen Elna Wiklander.
  • Utbildning

    Folkskola 54. Hermods matematikkurs 63. Mentalskötarutbildning 64-67. Kurs ur Socialhögskolans förvaltningslinje 69.
  • Anställningar

    Sjöfart/motorelev, 2:e motorman/1:e motorman 56-58 och 60-63. Mentalskötare, Göteborgs sjukhus 64-67. Föreståndare äldreomsorg, Malmö 67-70 och Åstorp 71- 83. Kultursekreterare, Åstorp 83-93.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Åstorp 74-. Kommunstyrelsen 80-10. Kristianstads läns landsting 76-79. Region Skåne ledamot/pol. sekr. 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Varierande uppdrag för Socialdemokraterna 68-78. Partiledare, Framstegspartiet 84-02. Ledamot, partistyrelsen, Sverigedemokraterna 03-. Partistyrelsen, Sverigedemokraterna 03-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:TU10 22 mars 2018 Luftfart
Debatt om förslag 2016/17:TU12 19 april 2017 Fossiloberoende transporter
Debatt om förslag 2016/17:TU10 16 mars 2017 Luftfartsfrågor

med anledning av prop. 2012/13:100 2013 års ekonomiska vårproposition

Motion 2012/13:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

1 Sammanfattning 1.1 Landsbygdslyftet! Sverigedemokraterna lanserar i detta budgetdokument en gedigen satsning på den svenska landsbygden, där 1,4 miljoner svenskar bor och verkar. Tyvärr är många landsbygdskommuner också avfolkningskommuner. Visserligen har urbaniseringstrenden naturliga förklaringar men vi


Utskottsberedning: 2012/13:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 493 kB)

med anledning av prop. 2012/13:25 Investeringar för ett starkt och hållbart transportsystem

Motion 2012/13:T6 av Tony Wiklander och Lars Isovaara (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:T6 av Tony Wiklander och Lars Isovaara (SD) med anledning av prop. 2012/13:25 Investeringar för ett starkt och hållbart transportsystem SD177 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en återreglering av drift och


Utskottsberedning: 2012/13:TU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 3 avslag, 2 bifall,

Motion 2012/13:T6 av Tony Wiklander och Lars Isovaara (SD) (doc, 66 kB)

Tillåt dubbdäck fram till den 30 april

Motion 2012/13:T448 av Julia Kronlid och Tony Wiklander (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:T448 av Julia Kronlid och Tony Wiklander (SD) Tillåt dubbdäck fram till den 30 april SD16 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att återgå till den lagstiftning som gällde före den 1 december 2009, nämligen att


Utskottsberedning: 2012/13:TU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:T448 av Julia Kronlid och Tony Wiklander (SD) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.