Tony Wiklander (SD)

Tony Wiklander (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 129
Titel Pensionär.
Född år 1939
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866382
E-post tony.wiklander[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-01-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-22

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 10-14 och 15- och konstitutionsutskottet 14-15. Suppleant trafikutskottet 14-15. Ledamot Svensk-polska parlamentarikerförbundet 10-.
  • Föräldrar

    Sergeanten Yngve Wiklander och servitrisen Elna Wiklander.
  • Utbildning

    Folkskola 54. Hermods matematikkurs 63. Mentalskötarutbildning 64-67. Kurs ur Socialhögskolans förvaltningslinje 69.
  • Anställningar

    Sjöfart/motorelev, 2:e motorman/1:e motorman 56-58 och 60-63. Mentalskötare, Göteborgs sjukhus 64-67. Föreståndare äldreomsorg, Malmö 67-70 och Åstorp 71- 83. Kultursekreterare, Åstorp 83-93.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Åstorp 74-. Kommunstyrelsen 80-10. Kristianstads läns landsting 76-79. Region Skåne ledamot/pol. sekr. 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Varierande uppdrag för Socialdemokraterna 68-78. Partiledare, Framstegspartiet 84-02. Ledamot, partistyrelsen, Sverigedemokraterna 03-. Partistyrelsen, Sverigedemokraterna 03-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:TU10 22 mars 2018 Luftfart
Debatt om förslag 2016/17:TU12 19 april 2017 Fossiloberoende transporter
Debatt om förslag 2016/17:TU10 16 mars 2017 Luftfartsfrågor

med anledning av prop. 2016/17:112 Godstrafikfrågor

Motion 2016/17:3629 av Per Klarberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3629 av Per Klarberg m.fl. SD med anledning av prop. 2016/17:112 Godstrafikfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppdra åt Trafikverket att förutsättningslöst införa den nya bärighetsklassen BK4 på samtliga vägar där nuvarande infrastruktur


Utskottsberedning: 2016/17:TU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3629 av Per Klarberg m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:3629 av Per Klarberg m.fl. (SD) (pdf, 63 kB)

med anledning av prop. 2016/17:21 Infrastruktur för framtiden - innovativa lösningar för stärkt konkurrenskraft och hållbar utveckling

Motion 2016/17:3509 av Per Klarberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3509 av Per Klarberg m.fl. SD med anledning av prop. 2016/17:21 Infrastruktur för framtiden innovativa lösningar för stärkt konkurrenskraft och hållbar utveckling 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Bakgrund 4 Sverigedemokraternas förslag för


Utskottsberedning: 2016/17:SkU24 2016/17:TU11 2016/17:TU16 2016/17:TU17 2016/17:TU18 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (21 yrkanden): 19 avslag, 2 bifall,

Motion 2016/17:3509 av Per Klarberg m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2016/17:3509 av Per Klarberg m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2016/17:2224 av Per Klarberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2224 av Per Klarberg m.fl. (SD) Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2017 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti


Utskottsberedning: 2016/17:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2224 av Per Klarberg m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2224 av Per Klarberg m.fl. (SD) (pdf, 96 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.