Ulla Andersson (V)

Ulla Andersson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 238
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864659
E-post ulla.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2010-10-05 – 2012-02-13
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-03-23
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2012-06-13
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2018-11-01 –

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 91-06. Ledamot, kommunstyrelsen 97-06. Ledamot, fritidsnämnden 94-98 och omvårdnadsnämnden 98-00. Styrelseledamot, Stadshus AB 97-00.
  • Litteratur

    Vänsterpartister som arbetsgivare och Ekonomipolicy (tillsammans med andra). Ett antal rapporter om kommunernas ekonomi och en rapport om finansmarknaden.
  • Bostadsort

    Gävle
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 06-. Ledamot rådet för ledamotsnära frågor 10-12. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och skatteutskottet 14-. Vice gruppledare Vänsterpartiet 10-12.
  • Utbildning

    Förskollärarutbildning (50 p), genusteori (5 p), Högskolan i Gävle.
  • Anställningar

    Egenföretagare, Bollnäs 80-83. Butiksanställd, Bollnäs 83-85. Beredskapsarbetare på daghem, Gävle 86. Vikarie, hemtjänsten 86-88. Barnskötare 88-99, förskollärare, Gävle kommun 99-. Kommunalråd 00-02 och 05-06. Oppositionsråd 02-04.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nedläggningen av Kronofogden i Hudiksvall

Interpellation 2018/19:45 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2018/19:45 Nedläggningen av Kronofogden i Hudiksvall av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Rikskronofogden har meddelat att man avser att lägga ned sina kontor i Hudiksvall, Arvika och Mora. Detta gjorde man under tiden Sverige hade en övergångsregering, men man lät också meddela

Inlämnad: 2019-01-31 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:45 av Ulla Andersson (V) (pdf, 88 kB)

Fikru Maru

Interpellation 2016/17:557 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2016/17:557 Fikru Maru av Ulla Andersson V till Utrikesminister Margot Wallström S Fikru Maru har nu suttit fängslad i drygt fyra år. De anklagelser han fängslades på grund av har han friats ifrån. Dock ska nu nya, helt horribla, anklagelser om terror hanteras av domstolen. Terroranklagelserna rör en brand

Inlämnad: 2017-06-01 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:557 av Ulla Andersson (V) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fikru Maru

Fikru Maru

Interpellation 2016/17:554 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2016/17:554 Fikru Maru av Désirée Pethrus KD till Utrikesminister Margot Wallström S Med sina 100 miljoner invånare sägs Etiopien vara en av de snabbast växande ekonomierna i Afrika och drar till sig avsevärda utländska investeringar, också inom jordbruk, byggnadsverksamhet och industri, omfattande utvecklingsprojekt

Inlämnad: 2017-06-01 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:554 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fikru Maru

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.