Ulla Andersson (V)

Ulla Andersson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2010-10-05 – 2012-02-13
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-03-23
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2012-06-13

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 91-06. Ledamot, kommunstyrelsen 97-06. Ledamot, fritidsnämnden 94-98 och omvårdnadsnämnden 98-00. Styrelseledamot, Stadshus AB 97-00.
  • Litteratur

    Vänsterpartister som arbetsgivare och Ekonomipolicy (tillsammans med andra). Ett antal rapporter om kommunernas ekonomi och en rapport om finansmarknaden.
  • Bostadsort

    Gävle
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 06-. Ledamot rådet för ledamotsnära frågor 10-12. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och skatteutskottet 14-. Vice gruppledare Vänsterpartiet 10-12.
  • Utbildning

    Förskollärarutbildning (50 p), genusteori (5 p), Högskolan i Gävle.
  • Anställningar

    Egenföretagare, Bollnäs 80-83. Butiksanställd, Bollnäs 83-85. Beredskapsarbetare på daghem, Gävle 86. Vikarie, hemtjänsten 86-88. Barnskötare 88-99, förskollärare, Gävle kommun 99-. Kommunalråd 00-02 och 05-06. Oppositionsråd 02-04.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mobiltäckning och fast telefoni

Skriftlig fråga 2017/18:1412 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2017/18:1412 Mobiltäckning och fast telefoni av Ulla Andersson V till Statsrådet Peter Eriksson MP I byarna utanför Hällbo i Bollnäs ska kopparnätet tas bort. De boende kommer då vare sig ha mobiltäckning, internet eller kopparnät. Byborna har försökt få svar av Telia och Bollnäs kommun i ett halvår men bollas fram

Inlämnad: 2018-05-31 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1412 av Ulla Andersson (V) (pdf, 77 kB)

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4193 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4193 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen i förslaget till strategi för svensk rymdverksamhet bör förtydliga att Sverige ska verka


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:4193 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4193 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 94 kB)

med anledning av prop. 2017/18:245 Nya skatteregler för företagssektorn

Motion 2017/18:4186 av Momodou Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4186 av Momodou Jallow m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:245 Nya skatteregler för företagssektorn 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avdragsutrymmet för den generella ränteavdragsbegränsningsregeln bör sättas till 25 procent


Utskottsberedning: 2017/18:SkU25
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4186 av Momodou Jallow m.fl. (V) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:4186 av Momodou Jallow m.fl. (V) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.