Ulla Andersson (V)

Ulla Andersson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 238
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864659
E-post ulla.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2010-10-05 – 2012-02-13
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-03-23
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2012-06-13
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2018-11-01 –

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 91-06. Ledamot, kommunstyrelsen 97-06. Ledamot, fritidsnämnden 94-98 och omvårdnadsnämnden 98-00. Styrelseledamot, Stadshus AB 97-00.
  • Litteratur

    Vänsterpartister som arbetsgivare och Ekonomipolicy (tillsammans med andra). Ett antal rapporter om kommunernas ekonomi och en rapport om finansmarknaden.
  • Bostadsort

    Gävle
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 06-. Ledamot rådet för ledamotsnära frågor 10-12. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och skatteutskottet 14-. Vice gruppledare Vänsterpartiet 10-12.
  • Utbildning

    Förskollärarutbildning (50 p), genusteori (5 p), Högskolan i Gävle.
  • Anställningar

    Egenföretagare, Bollnäs 80-83. Butiksanställd, Bollnäs 83-85. Beredskapsarbetare på daghem, Gävle 86. Vikarie, hemtjänsten 86-88. Barnskötare 88-99, förskollärare, Gävle kommun 99-. Kommunalråd 00-02 och 05-06. Oppositionsråd 02-04.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2018/19:94 Befrielse från koldioxid- och energiskatt och förändrad omräkning av skatt för diesel och bensin

Motion 2018/19:3074 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3074 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:94 Befrielse från koldioxid- och energiskatt och förändrad omräkning av skatt för diesel och bensin 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:3074 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3074 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2018/19:89 Höjt tak för rutavdrag

Motion 2018/19:3073 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3073 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:89 Höjt tak för rutavdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2018/19:89 Höjt tak för rutavdrag. Motivering I propositionen föreslås att det nuvarande taket för rutavdrag för personer som inte har


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:3073 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:3073 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 92 kB)

med anledning av prop. 2018/19:92 Återinförd skattereduktion för gåvor till ideell verksamhet

Motion 2018/19:3068 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3068 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:92 Återinförd skattereduktion för gåvor till ideell verksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2018/19:92 Återinförd skattereduktion för gåvor till ideell verksamhet. Motivering Regeringen föreslår


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:3068 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:3068 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.