Ulla Andersson (V)

Ulla Andersson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 48
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864659
E-post ulla.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2010-10-05 – 2012-02-13
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-03-23
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2012-06-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2010/11:260 av Andersson, Ulla (V) 29 mars 2011 Barnfattigdom
Interpellationsdebatt 2010/11:250 av Andersson, Ulla (V) 18 mars 2011 Sparbankers framtida konkurrenssituation
Interpellationsdebatt 2010/11:197 av Andersson, Ulla (V) 17 februari 2011 Bankernas risker och statens ansvar
Interpellationsdebatt 2010/11:76 av Andersson, Ulla (V) 7 december 2010 Anställningsvillkoren för statligt anställda vid bolagisering

med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning

Motion 2017/18:4089 av Rossana Dinamarca m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4089 av Rossana Dinamarca m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2017/18:SfU23

Motion 2017/18:4089 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2017/18:4089 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (pdf, 92 kB)

med anledning av prop. 2017/18:182 Samling för skolan

Motion 2017/18:4085 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4085 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:182 Samling för skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som rör förslaget om att skriva in i skollagen att huvudmännen ska verka för en allsidig social sammansättning av elever. Riksdagen avslår


Utskottsberedning: 2017/18:UbU27

Motion 2017/18:4085 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4085 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2017/18:183 En gymnasieutbildning för alla

Motion 2017/18:4049 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4049 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:183 En gymnasieutbildning för alla 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att riksdagen bör ge regeringen i uppdrag att utreda möjligheten att i skollagen ge gymnasieelever rätt


Utskottsberedning: 2017/18:UbU23

Motion 2017/18:4049 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4049 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.