Ulla Andersson (V) - Riksdagen

Ulla Andersson (V)

Ulla Andersson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 48
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864659
E-post ulla.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2010-10-05 – 2012-02-13
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-03-23
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2012-06-13

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 91-06. Ledamot, kommunstyrelsen 97-06. Ledamot, fritidsnämnden 94-98 och omvårdnadsnämnden 98-00. Styrelseledamot, Stadshus AB 97-00.
  • Litteratur

    Vänsterpartister som arbetsgivare och Ekonomipolicy (tillsammans med andra). Ett antal rapporter om kommunernas ekonomi och en rapport om finansmarknaden.
  • Bostadsort

    Gävle
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 06-. Ledamot rådet för ledamotsnära frågor 10-12. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och skatteutskottet 14-. Vice gruppledare Vänsterpartiet 10-12.
  • Utbildning

    Förskollärarutbildning (50 p), genusteori (5 p), Högskolan i Gävle.
  • Anställningar

    Egenföretagare, Bollnäs 80-83. Butiksanställd, Bollnäs 83-85. Beredskapsarbetare på daghem, Gävle 86. Vikarie, hemtjänsten 86-88. Barnskötare 88-99, förskollärare, Gävle kommun 99-. Kommunalråd 00-02 och 05-06. Oppositionsråd 02-04.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4174 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4174 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett förslag där datumgränsen den


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4174 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4174 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2017/18:218 Behandling av personuppgifter på utbildningsområdet

Motion 2017/18:4130 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4130 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:218 Behandling av personuppgifter på utbildningsområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge Skolverket i uppdrag att utreda inrättandet av en kvalitetsmärkning


Utskottsberedning: 2017/18:UbU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4130 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4130 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning

Motion 2017/18:4089 av Rossana Dinamarca m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4089 av Rossana Dinamarca m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2017/18:SfU23
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4089 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2017/18:4089 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.