Ulla Andersson (V)

Ulla Andersson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 238
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864659
E-post ulla.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2010-10-05 – 2012-02-13
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-03-23
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2012-06-13
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2018-11-01 –

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 91-06. Ledamot, kommunstyrelsen 97-06. Ledamot, fritidsnämnden 94-98 och omvårdnadsnämnden 98-00. Styrelseledamot, Stadshus AB 97-00.
  • Litteratur

    Vänsterpartister som arbetsgivare och Ekonomipolicy (tillsammans med andra). Ett antal rapporter om kommunernas ekonomi och en rapport om finansmarknaden.
  • Bostadsort

    Gävle
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 06-. Ledamot rådet för ledamotsnära frågor 10-12. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och skatteutskottet 14-. Vice gruppledare Vänsterpartiet 10-12.
  • Utbildning

    Förskollärarutbildning (50 p), genusteori (5 p), Högskolan i Gävle.
  • Anställningar

    Egenföretagare, Bollnäs 80-83. Butiksanställd, Bollnäs 83-85. Beredskapsarbetare på daghem, Gävle 86. Vikarie, hemtjänsten 86-88. Barnskötare 88-99, förskollärare, Gävle kommun 99-. Kommunalråd 00-02 och 05-06. Oppositionsråd 02-04.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Regeringens engagemang för Fikru Maru

Skriftlig fråga 2016/17:1852 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2016/17:1852 Regeringens engagemang för Fikru Maru av Ulla Andersson (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Fikru Maru har suttit fängslad i Etiopien sedan våren 2013, på oklara grunder anklagad för mutbrott. Turerna kring hans fall har varit många. I maj 2017 friades han från de ursprungliga anklagelserna

Inlämnad: 2017-08-29 Svarsdatum: 2017-09-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1852 av Ulla Andersson (V) (pdf, 80 kB)

Tandhygienistutbildning

Skriftlig fråga 2016/17:1597 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2016/17:1597 Tandhygienistutbildning av Ulla Andersson (V) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) Tandhygienistutbildningen kommer snart att helt försvinna i Uppsala–Örebro sjukvårdsregion. Landstings- och regionföreträdare från Gävleborg, Örebro, Sörmland, Uppsala och Västmanland har därför tillskrivit

Inlämnad: 2017-06-14 Svarsdatum: 2017-06-21 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1597 av Ulla Andersson (V) (pdf, 77 kB)

Rättegång för Figen Yüksekdag

Skriftlig fråga 2016/17:1587 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2016/17:1587 Rättegång för Figen Yüksekdağ av Ulla Andersson (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Sedan det misslyckade kuppförsöket sommaren 2016 har inskränkningarna av demokratiska fri- och rättigheter ökat i Erdoğans Turkiet. Genom den konstitutionsförändring som fick gehör i folkomröstningen

Inlämnad: 2017-06-13 Svarsdatum: 2017-06-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1587 av Ulla Andersson (V) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.