Yasmine Bladelius (S)

Yasmine Bladelius (S)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 293
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865446
E-post yasmine.bladelius[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-06-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-11-25 – 2019-05-31
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-11-24
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-11-24
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Ledamot 2014-10-28 – 2018-10-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14- och socialutskottet 14-. Ledamot riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 14-. Ordförande, republikanska föreningen.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Funktionshindersrörelsen (DHS), Helsingborg. Ledamot, HSB nordvästra Skånes styrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Flyktingbarn som misstänks bli sålda som sexslavar

Skriftlig fråga 2015/16:1504 av Yasmine Larsson (S)

Fråga 2015/16:1504 Flyktingbarn som misstänks bli sålda som sexslavar av Yasmine Larsson S till Statsrådet Anders Ygeman S Nyligen kunde vi läsa i både Sydsvenskan och Aftonbladet om hur flyktingbarn som kommit till Sverige misstänks ha blivit sålda som sexslavar. Det är personal inom Migrationsverket, socialsekreterare

Inlämnad: 2016-08-10 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1504 av Yasmine Larsson (S) (pdf, 80 kB)

Barnrättsperspektiv vid placering av ensamkommande barn

Skriftlig fråga 2014/15:659 av Yasmine Larsson (S)

Fråga 2014/15:659 Barnrättsperspektiv vid placering av ensamkommande barn av Yasmine Larsson S till Statsrådet Åsa Regnér S Enligt Barnkonventionen ska ensamkommande flyktingbarn ha samma rättigheter som barn som vuxit upp i Sverige och principen om barnets bästa ska vara vägledande under hela mottagandeprocessen. Under

Inlämnad: 2015-06-12 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2014/15:659 av Yasmine Larsson (S) (pdf, 80 kB)

Familjeklassning av narkotika

Skriftlig fråga 2014/15:224 av Yasmine Larsson (S)

Fråga 2014/15:224 Familjeklassning av narkotika av Yasmine Larsson S till Statsrådet Gabriel Wikström S Den nya narkotikalagstiftningen från 2011, med bland annat snabbare klassning samt möjlighet för polis och tull att omhänderta och förstöra ännu icke klassade droger, var ett steg i en effektivare kamp mot narkotikan.

Inlämnad: 2015-02-13 Besvarare: Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:224 av Yasmine Larsson (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.