Yasmine Larsson (S)

Yasmine Larsson (S)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 293
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865446
E-post yasmine.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-06-25 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-11-25 – 2019-06-24
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-11-24
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-11-24
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Ledamot 2014-10-28 – 2018-10-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14- och socialutskottet 14-. Ledamot riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 14-. Ordförande, republikanska föreningen.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Funktionshindersrörelsen (DHS), Helsingborg. Ledamot, HSB nordvästra Skånes styrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Flyktingbarn som misstänks bli sålda som sexslavar

Skriftlig fråga 2015/16:1504 av Yasmine Larsson (S)

Fråga 2015/16:1504 Flyktingbarn som misstänks bli sålda som sexslavar av Yasmine Larsson S till Statsrådet Anders Ygeman S Nyligen kunde vi läsa i både Sydsvenskan och Aftonbladet om hur flyktingbarn som kommit till Sverige misstänks ha blivit sålda som sexslavar. Det är personal inom Migrationsverket, socialsekreterare

Inlämnad: 2016-08-10 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1504 av Yasmine Larsson (S) (pdf, 80 kB)

Översyn av sexualundervisningen i skolan

Motion 2015/16:2147 av Veronica Lindholm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2147 av Veronica Lindholm m.fl. S Översyn av sexualundervisningen i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att verka för en integrerad sex- och samlevnadsundervisning i skolan och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2147 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2147 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Mobbning och normkritik

Motion 2015/16:1862 av Anna Wallentheim m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1862 av Anna Wallentheim m.fl. S Mobbning och normkritik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga möjligheten att införa normkritiskt tänkande i lärarutbildningen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:1862 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:1862 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.