Yilmaz Kerimo(S)

Yilmaz Kerimo (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 52
Titel Socionom.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865478
E-post yilmaz.kerimo[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-19 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2002-10-01 – 2010-10-04
    • Statsrådsersättare 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-12-15
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2004-12-02 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-11-02 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-10 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-10-08 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2016-06-28 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-01-01 – 2003-03-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökade möjligheter för kommunerna att upptäcka och stävja välfärdsbrottslighet

Motion 2017/18:2621 av Ingela Nylund Watz och Yilmaz Kerimo (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2621 av Ingela Nylund Watz och Yilmaz Kerimo (båda S) Ökade möjligheter för kommunerna att upptäcka och stävja välfärdsbrottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över behovet av skärpt lagstiftning för


Utskottsberedning: JuU

Motion 2017/18:2621 av Ingela Nylund Watz och Yilmaz Kerimo (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2621 av Ingela Nylund Watz och Yilmaz Kerimo (båda S) (pdf, 70 kB)

Stärk hyresgästernas ställning

Motion 2017/18:2620 av Yilmaz Kerimo (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2620 av Yilmaz Kerimo (S) Stärk hyresgästernas ställning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att stärka ställningen för hyresgäster vid bestämmandet av högsta hyror och tillkännager detta för regeringen. Motivering I


Utskottsberedning: CU

Motion 2017/18:2620 av Yilmaz Kerimo (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2620 av Yilmaz Kerimo (S) (pdf, 58 kB)

Södertörns högskola

Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) Södertörns högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riksdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola efter


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.