Liberalerna

Liberalernas logotyp
  • Liberalerna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]liberalerna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Demokratistöd till partianknutna organisationer

Skriftlig fråga 2017/18:1311 av Maria Weimer (L)

Fråga 2017/18:1311 Demokratistöd till partianknutna organisationer av Maria Weimer L till Statsrådet Isabella Lövin MP Regeringen, med statsrådet Lövin som föredragande, beslutade den 8 mars 2018 om ändringar i regeringens strategi för särskilt demokratistöd genom svenska partianknutna organisationer 20162020. De svenska

Inlämnad: 2018-05-16 Svarsdatum: 2018-05-23 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1311 av Maria Weimer (L) (pdf, 87 kB)

Neddragning på områdespoliser

Skriftlig fråga 2017/18:1270 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1270 Neddragning på områdespoliser av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Liberalerna har under de senaste tre åren lyft upp frågan om att antalet poliser i yttre tjänst blivit allt mindre. Vi har också efterfrågat åtgärder för att öka antalet områdespoliser, som i enlighet

Inlämnad: 2018-05-07 Svarsdatum: 2018-05-18 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1270 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB)

Direktstöd till Iraks folkmordsutsatta religiösa minoriteter

Skriftlig fråga 2017/18:1263 av Robert Hannah (L)

Fråga 2017/18:1263 Direktstöd till Iraks folkmordsutsatta religiösa minoriteter av Robert Hannah L till Statsrådet Isabella Lövin MP Etnisk rensning av, förföljelser mot och folkmord på Mellanöstern religiösa minoriteter är några av vår tids största brott mot mänskligheten. Redan 1915 drabbades Mellanösterns kristna befolkningar

Inlämnad: 2018-05-04 Svarsdatum: 2018-05-16 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1263 av Robert Hannah (L) (pdf, 90 kB)