Liberalerna - Riksdagen

Liberalerna

Liberalernas logotyp
  • Liberalerna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]liberalerna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Stöd till demokratin i Gambia

Skriftlig fråga 2017/18:1617 av Birgitta Ohlsson (L)

Fråga 2017/18:1617 Stöd till demokratin i Gambia av Birgitta Ohlsson L till Utrikesminister Margot Wallström S I världspolitikens hetluft koncentreras insatser ofta till att släcka pågående bränder och akut förhindra dem som är på väg att flamma upp. Men det finns också släckta bränder som när elden väl har falnat glöms

Inlämnad: 2018-08-16 Svarsdatum: 2018-08-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1617 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 89 kB)

Dömda som begår nya brott i avvaktan på att avtjäna sitt straff

Skriftlig fråga 2017/18:1616 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1616 Dömda som begår nya brott i avvaktan på att avtjäna sitt straff av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Nyligen uppmärksammade tidningen Aftonbladet att en person som misstänks för brott, i detta fall bilbränderna i Göteborg nyligen, så sent som i juli dömts för andra

Inlämnad: 2018-08-16 Svarsdatum: 2018-08-31 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1616 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Tilldelande av särskild medalj för brandbekämpning

Skriftlig fråga 2017/18:1601 av Allan Widman (L)

Fråga 2017/18:1601 Tilldelande av särskild medalj för brandbekämpning av Allan Widman L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Soldater som genomför skarp, internationell insats medaljeras av Försvarsmakten efter hemkomst. De som skadas eller utmärker sig i tjänsten kan erhålla särskilda förtjänsttecken.

Inlämnad: 2018-08-06 Svarsdatum: 2018-08-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1601 av Allan Widman (L) (pdf, 78 kB)