Miljöpartiet

Miljöpartiets logotyp
  • mp.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 55 21
  • E-post info[på]mp.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Handel med biogas

Skriftlig fråga 2016/17:1361 av Karin Svensson Smith (MP)

Fråga 2016/17:1361 Handel med biogas av Karin Svensson Smith (MP) till Statsrådet Ann Linde (S) Ekonomin är kärv för svenska biogasproducenter, och situationen blir allvarligare för varje dag som går. De senaste veckorna har beslut om flera nedläggningar av anläggningar tagits runt om i landet, och flera anläggningar

Inlämnad: 2017-05-05 Svarsdatum: 2017-05-24 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1361 av Karin Svensson Smith (MP) (pdf, 76 kB)

Alkoholfri öl

Skriftlig fråga 2016/17:1356 av Karin Svensson Smith (MP)

Fråga 2016/17:1356 Alkoholfri öl av Karin Svensson Smith (MP) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) När man är glutenintolerant är det viktigt att kunna lita på varudeklarationerna. Är det gluten i maten så stannar läkningsprocessen upp cirka en månad. Det finns många som är alkoholintoleranta. Dessa personer måste

Inlämnad: 2017-05-05 Svarsdatum: 2017-05-17 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1356 av Karin Svensson Smith (MP) (pdf, 76 kB)

Tågstoppen i Knivsta och Märsta

Skriftlig fråga 2016/17:1123 av Niclas Malmberg (MP)

Fråga 2016/17:1123 Tågstoppen i Knivsta och Märsta av Niclas Malmberg (MP) till Statsrådet Anna Johansson (S) Regeringen har på ett mycket klokt sätt agerat för att långsiktigt säkerställa nattågstrafiken. Utöver att rädda nattågstrafiken som sådan visar regeringens agerande att den politiska styrningen över SJ

Inlämnad: 2017-03-27 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1123 av Niclas Malmberg (MP) (pdf, 68 kB)