Miljöpartiet

Miljöpartiets logotyp
  • mp.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • E-post info[på]mp.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Släpbussar

Skriftlig fråga 2017/18:1505 av Karin Svensson Smith (MP)

Fråga 2017/18:1505 Släpbussar av Karin Svensson Smith MP till Statsrådet Tomas Eneroth S Skånetrafiken har genomfört ett försöksprojekt i Kristianstad där en fordonskombination buss med släp för personbefordran trafikerade en stadsbusslinje under 24 månader. Transportstyrelsen följde projektet och hade regeringsuppdrag

Inlämnad: 2018-06-15 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1505 av Karin Svensson Smith (MP) (pdf, 86 kB)

Telias köp av TV4 och riskerna för konkurrensen och nätneutraliteten

Skriftlig fråga 2017/18:1491 av Carl Schlyter (MP)

Fråga 2017/18:1491 Telias köp av TV4 och riskerna för konkurrensen och nätneutraliteten av Carl Schlyter MP till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Tele 2 och Com Hem går ihop, liksom Telenor och Bredbandsbolaget. Nu vill Telia köpa TV4. När innehållsleverantörer köps upp av internetleverantörer finns stora

Inlämnad: 2018-06-13 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1491 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 86 kB)

Förbudet mot handhållen kommunikationsutrustning

Skriftlig fråga 2017/18:1062 av Karin Svensson Smith (MP)

Fråga 2017/18:1062 Förbudet mot handhållen kommunikationsutrustning av Karin Svensson Smith MP till Statsrådet Tomas Eneroth S Den 1 februari blev det olagligt för bussförare i kollektivtrafiken att använda bussens kommunikationsutrustning under färd. För att inte bryta mot reglerna måste bussförarna köra in till kanten

Inlämnad: 2018-03-20 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1062 av Karin Svensson Smith (MP) (pdf, 91 kB)