Moderaterna - Riksdagen

Moderaterna

Moderaternas logotyp
  • moderat.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]moderaterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utvisning av utländsk arbetskraft med goda arbetsvillkor

Skriftlig fråga 2017/18:1613 av Christian Holm Barenfeld (M)

Fråga 2017/18:1613 Utvisning av utländsk arbetskraft med goda arbetsvillkor av Christian Holm Barenfeld M till Statsrådet Heléne Fritzon S De senaste åren har vi löpande kunnat läsa om hur personer från länder utanför EU som har arbetstillstånd och arbete i Sverige får sitt arbetstillstånd indraget och tvingas lämna sitt

Inlämnad: 2018-08-14 Svarsdatum: 2018-08-29 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1613 av Christian Holm Barenfeld (M) (pdf, 92 kB)

Utbildningsplikt för nyanlända

Skriftlig fråga 2017/18:1612 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1612 Utbildningsplikt för nyanlända av Lars Beckman M till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S I Ekot i SR den 13 augusti avslöjas att den utbildningsplikt för nyanlända som regeringen införde vid årsskiftet har fått en minst sagt trög start. Hittills i år har knappt 5 500 personer

Inlämnad: 2018-08-13 Svarsdatum: 2018-08-28 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1612 av Lars Beckman (M) (pdf, 100 kB)

Kontroll av friskolor

Skriftlig fråga 2017/18:1611 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1611 Kontroll av friskolor av Lars Beckman M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Nya Kastets Skola håller på att etablera sig i Gävle efter att ha fått klartecken för detta från Skolinspektionen. Gävle kommun har motsatt sig etableringen av skolan som enligt uppgifter har en tydlig koppling till islamistisk extremism

Inlämnad: 2018-08-13 Svarsdatum: 2018-08-27 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1611 av Lars Beckman (M) (pdf, 87 kB)

Moderaternas ledamöter

Moderaternas ledamöter och ersättare i kammaren.