Sverigedemokraterna

Sverigedemokraternas logotyp

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Godstransporter

Skriftlig fråga 2016/17:1117 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2016/17:1117 Godstransporter av Jimmy Ståhl (SD) till Statsrådet Anna Johansson (S) Regeringen har tydligt uttalat att man vill minska de stora godsflöden som i dag transporteras på väg och att flytta över dessa på järnväg och sjötransporter. Ur miljösynpunkt och ur ett trängselperspektiv är det mycket positivt

Inlämnad: 2017-03-23 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1117 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 74 kB)

Rederiernas förutsättningar för inlandssjöfart

Skriftlig fråga 2016/17:1116 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2016/17:1116 Rederiernas förutsättningar för inlandssjöfart av Jimmy Ståhl (SD) till Statsrådet Anna Johansson (S) Sedan implementeringen av EU:s regelverk för inre vattenvägar i december 2014 har fortfarande ingen pråmtrafik etablerats inom de utpekade IVV-zonerna: Vänern, Mälaren och Göta älv. Från våra

Inlämnad: 2017-03-24 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1116 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2016/17:127 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak

Motion 2016/17:3654 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3654 av Björn Söder m.fl. (SD) med anledning av prop. 2016/17:127 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att medge att regeringen ställer en svensk väpnad styrka

2017-03-24

Motion 2016/17:3654 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2016/17:3654 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 87 kB)