Sverigedemokraterna

Sverigedemokraternas logotyp

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tjänstemannaansvar

Interpellation 2018/19:142 av Per Söderlund (SD)

Interpellation 2018/19:142 Tjänstemannaansvar av Per Söderlund SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I betänkande 2017/18:KU37 antog konstitutionsutskottet som sitt ställningstagande att en översyn av lagstiftningen om tjänstefel bör göras med inriktningen att det straffbara området ska utvidgas.

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-04-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:142 av Per Söderlund (SD) (pdf, 86 kB)

Rättsstatens principer i Rumänien

Interpellation 2018/19:137 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:137 Rättsstatens principer i Rumänien av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Margot Wallström S Efter att Rumäniens socialdemokrater tog makten 2016 började de omedelbart driva igenom lagförslag som i praktiken legaliserar korruption. Det socialdemokratiska partiets ordförande och Rumäniens de

Inlämnad: 2019-03-15 Svarsdatum: 2019-04-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:137 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 90 kB)

Trygghet i skolan

Interpellation 2018/19:117 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2018/19:117 Trygghet i skolan av Robert Stenkvist SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Vi har sett återkommande rapporter i medierna om att det finns allvarliga brister gällande studiero i skolor på många områden. Dessa problem är inte på något sätt nya, men är icke desto mindre mycket allvarliga

Inlämnad: 2019-03-01 Svarsdatum: 2019-03-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:117 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Trygghet i skolan

Sverigedemokraternas ledamöter

Sverigedemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.