Vänsterpartiet

Vänsterpartiets logotyp
  • vansterpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]vansterpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Av- och utvisningar till Afghanistan

Skriftlig fråga 2016/17:1703 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2016/17:1703 Av- och utvisningar till Afghanistan av Christina Höj Larsen (V) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Svenska Dagbladet skriver den 28 juni att Afghanistans flyktingminister Sayed Balkhi och vice flyktingminister Alema Alema vädjar till hela EU att stoppa av- och utvisningarna

Inlämnad: 2017-06-29 Svarsdatum: 2017-08-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1703 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 77 kB)

Säkerhet kring fyrhjulingar

Skriftlig fråga 2016/17:1693 av Emma Wallrup (V)

Fråga 2016/17:1693 Säkerhet kring fyrhjulingar av Emma Wallrup (V) till Statsrådet Anna Johansson (S) På en vecka i juni har det har skett tre dödsfall på grund av fyrhjulingar. En man i Finspång avled den 16 juni i en olycka med fyrhjuling. I Skellefteå hamnade en man under en fyrhjuling som han färdades på

Inlämnad: 2017-06-28 Svarsdatum: 2017-07-12 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1693 av Emma Wallrup (V) (pdf, 69 kB)

Våra inhemska humlor och bin

Skriftlig fråga 2016/17:1672 av Jens Holm (V)

Fråga 2016/17:1672 Våra inhemska humlor och bin av Jens Holm (V) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Våra humlor och bin i Sverige har stor betydelse för vår matförsörjning, som pollinerare och för den övriga biologiska mångfalden. Nära en tredjedel av den mat vi äter är pollinerad av insekter, och globalt sett

Inlämnad: 2017-06-21 Svarsdatum: 2017-07-05 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1672 av Jens Holm (V) (pdf, 79 kB)