Vänsterpartiet

Vänsterpartiets logotyp
  • vansterpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]vansterpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Arbetskraftsinvandring

Skriftlig fråga 2018/19:440 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:440 Arbetskraftsinvandring av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I punkt 21 i den överenskommelse mellan S, MP, L och C som den nya regeringen vilar på sägs följande: Problemet med kompetensutvisningar måste lösas. Ett särskilt visum för högkvalificerade som vill

Inlämnad: 2019-03-21 Svarsdatum: 2019-04-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:440 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 101 kB)

Kontanter som betalningsmedel hos statliga myndigheter

Skriftlig fråga 2018/19:429 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:429 Kontanter som betalningsmedel hos statliga myndigheter av Ulla Andersson V till Statsrådet Per Bolund MP Sverige blir alltmer kontantfritt. Denna utveckling har gått snabbt. Kontanter är dock fortfarande ett betalningsmedel som används och som staten i sina myndigheter borde acceptera, inte minst för

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:429 av Ulla Andersson (V) (pdf, 77 kB)

Atlantic Council

Skriftlig fråga 2018/19:425 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:425 Atlantic Council av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige ger sedan 2013 ekonomiskt stöd, genom Utrikesdepartementet, till den amerikanska tankesmedjan Atlantic Council. Tankesmedjan arbetar med globala säkerhetspolitiska frågor och transatlantiskt samarbete. Sveriges stöd

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:425 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 105 kB)