Vänsterpartiet

Vänsterpartiets logotyp
  • vansterpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]vansterpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Västsahara och MR-rådets 36:e session

Skriftlig fråga 2016/17:1884 av Lotta Johnsson Fornarve (V)

Fråga 2016/17:1884 Västsahara och MR-rådets 36:e session av Lotta Johnsson Fornarve (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Utrikesministern har vid upprepade tillfällen, och senast vid vår interpellationsdebatt om Sveriges agerande i FN:s säkerhetsråd kring Västsahara, framhållit Sveriges engagemang för

Inlämnad: 2017-09-05 Svarsdatum: 2017-09-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1884 av Lotta Johnsson Fornarve (V) (pdf, 79 kB)

Andelen högre officerare i Sverige

Interpellation 2016/17:610 av Stig Henriksson (V)

Interpellation 2016/17:610 Andelen högre officerare i Sverige av Stig Henriksson (V) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) I Norden finns två alliansfria länder: Sverige och Finland. Det finns många anledningar att snegla på Finland också vad gäller det säkerhetspolitiska området. Likheterna vad gäller historia

Inlämnad: 2017-08-29 Svarsdatum: 2017-09-14 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2016/17:610 av Stig Henriksson (V) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Andelen högre officerare i Sverige

Regeringens engagemang för Fikru Maru

Skriftlig fråga 2016/17:1852 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2016/17:1852 Regeringens engagemang för Fikru Maru av Ulla Andersson (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Fikru Maru har suttit fängslad i Etiopien sedan våren 2013, på oklara grunder anklagad för mutbrott. Turerna kring hans fall har varit många. I maj 2017 friades han från de ursprungliga anklagelserna

Inlämnad: 2017-08-29 Svarsdatum: 2017-09-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1852 av Ulla Andersson (V) (pdf, 80 kB)