Dokument & lagar (14 419 träffar)

Interpellation 2019/20:195 av Jens Holm (V)

Interpellation 2019/20:195 Värnande av skatteundantag för förnybara drivmedel av Jens Holm V till Finansminister Magdalena Andersson S Utsläppen från transportsektorn ökar i en tid då de måste minska kraftigt. En ökad användning av hållbara förnybara drivmedel i stället för fossila kan snabbt minska våra utsläpp av växthusgaser.

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2020-01-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:195 av Jens Holm (V) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:194 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2019/20:194 Skatter på företag av Kjell Jansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har sedan 2014 bedrivit en ekonomisk politik som har försvårat företagande och tillväxt. Skatterna har ökat kraftigt, regleringarna har ökat och reformerna har uteblivit. Företagsklimatet har försämrats,

Inlämnad: 2019-12-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:194 av Kjell Jansson (M) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2019/20:193 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2019/20:193 Insynsråd hos SCB av Mattias Karlsson i Luleå M till Finansminister Magdalena Andersson S Insynsråden vid de statliga myndigheterna har en viktig uppgift. Ett insynsråds uppgift är att utöva insyn och att ge myndighetschefen råd. Det tillgodoser behovet av demokratisk insyn och medborgerligt

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-20 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Interpellation 2019/20:193 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2019/20:192 av Martina Johansson (C)

Interpellation 2019/20:192 Olagliga adoptioner från Chile av Martina Johansson C till Socialminister Lena Hallengren S Just nu pågår en utredning i Chile om olagliga adoptioner som skedde under 1970- och 80-talen. Till Sverige adopterades under denna period över 2 000 barn. Utredningen i Chile har funnit att en stor del

Inlämnad: 2019-12-04 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:192 av Martina Johansson (C) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:191 av David Josefsson (M)

Interpellation 2019/20:191 EU:s exportförbud för snus av David Josefsson M till Statsrådet Hans Dahlgren S Sedan 1992 har det varit förbjudet att exportera svenskt snus till övriga EU. I anslutning till Sveriges EU-medlemskap 1994 fick Sverige ett fördragsfäst undantag för att sälja svenskt snus i Sverige. Det är i dag

Inlämnad: 2019-12-04 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2019/20:191 av David Josefsson (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:190 av Jens Holm (V)

Interpellation 2019/20:190 En distansbaserad skatt på tunga lastbilar av Jens Holm V till Finansminister Magdalena Andersson S Sverige har som mål att minska utsläppen från inrikes transporter med 70 procent till 2030 jämfört med 2010. Men nuvarande åtgärder och beslut bedöms enbart räcka till att minska utsläppen med

Inlämnad: 2019-12-04 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:190 av Jens Holm (V) (pdf, 117 kB)

Interpellation 2019/20:189 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2019/20:189 Miljökonsekvenser av mobila verkstäder av Thomas Morell SD till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Tidigare i år ställde jag en fråga angående mobila verkstäder. Statsrådet Isabella Lövin var den från regeringen som fick uppdraget att svara. Anledningen till att frågan ställdes var

Inlämnad: 2019-12-04 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:189 av Thomas Morell (SD) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2019/20:188 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2019/20:188 Yrkesförare och trafiksäkerhet av Thomas Morell SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I en tidigare interpellationsdebatt ansåg statsrådet Tomas Eneroth att yrkesförare körde för fort. Så kan vara fallet om vi tittar på individnivå, men att påstå att alla yrkesförare kör för fort är

Inlämnad: 2019-12-03 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2019/20:188 av Thomas Morell (SD) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2019/20:187 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2019/20:187 Omställning av fordonsflottan av Lars Beckman M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Miljö- och klimatministern har åtskilliga gånger poängterat att Sverige ska gå före andra länder för att därigenom visa att det går att ställa om fordonsflottan till andra drivmedel. I den omställningen

Inlämnad: 2019-12-02 Svarsdatum: 2020-01-24 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:187 av Lars Beckman (M) (pdf, 109 kB)

Interpellation 2019/20:186 av Magdalena Schröder (M)

Interpellation 2019/20:186 Korruption inom biståndet av Magdalena Schröder M till Statsrådet Peter Eriksson MP Den senaste tiden har det rapporterats om en rad korruptionsskandaler inom biståndsvärlden. Nyligen rapporterade Sveriges Radio att 7 procent av allt bistånd inom hälsosektorn tros försvinna i korruption och

Inlämnad: 2019-12-03 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2019/20:186 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:185 av Sara Gille (SD)

Interpellation 2019/20:185 Åtgärder mot uppfostringsresor av Sara Gille SD till Socialminister Lena Hallengren S Under somrarna riskerar tyvärr ett flertal barn att föras utomlands för att giftas bort, men det finns även de som riskerar att åka på uppfostringsresorIngen vet hur många det är som förs utomlands på uppfostringsresor,

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:185 av Sara Gille (SD) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:184 av Cassandra Sundin (SD)

Interpellation 2019/20:184 Ökat samarbete i den nordiska sjukvården av Cassandra Sundin SD till Socialminister Lena Hallengren S I november 2018 antog Nordiska rådet en rekommendation till Nordiska ministerrådet gällande samarbete mellan de nordiska sjukvårdssystemen. Rekommendationen innebär att Nordiska ministerrådet

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:184 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:183 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2019/20:183 Bristande konkurrensneutralitet av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Finansminister Magdalena Andersson S Jag har tidigare ställt en fråga till finansminister Magdalena Andersson om den utlovade utredningen kring den vårdmoms på 25 procent som Skatteverket infört och den bristande konkurrensneutralitet

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:183 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 84 kB)

Interpellation 2019/20:182 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2019/20:182 Kommunsektorns ekonomiska problem av Jan Ericson M till Statsrådet Lena Micko S Larmen från den svenska kommun- och landstings-regionsektorn kommer i strid ström, trots högkonjunktur med goda skatteintäkter. Orsakerna är flera. Demografiska förändringar med en större andel äldre och barn, kraftigt

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-10 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Interpellation 2019/20:182 av Jan Ericson (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:181 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2019/20:181 Efterlevandepensioner till utrikesfödda barn av Jan Ericson M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I två rapporter som jag har beställt från riksdagens utredningstjänst RUT visar det sig att stora belopp utbetalas i efterlevandepensioner till utrikesfödda ensamkommande barn, för påstått avlidna

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2019/20:181 av Jan Ericson (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:180 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Interpellation 2019/20:180 Kryphål för att få permanent uppehållstillstånd av Jonas Andersson i Skellefteå SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den tillfälliga lagen från 2015 hade som huvuduppgift att hantera den migrationskris som åratal av oansvarig politik föranlett. En av grundbultarna i lagen

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:180 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD) (pdf, 102 kB)

Interpellation 2019/20:179 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2019/20:179 Lika villkor för offentliga och privata vårdgivare av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Socialminister Lena Hallengren S Jag ställde tidigare en fråga till socialminister Lena Hallengren om den bristande konkurrensneutralitet som nu råder efter det att Skatteverket infört en så kallad vårdmoms

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:179 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:178 av Mats Green (M)

Interpellation 2019/20:178 Förvaringen av städers privilegiebrev av Mats Green M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 1284 utfärdade kung Magnus Ladulås det privilegiebrev som gav Jönköping stadsprivilegier. Detta är inte bara det äldsta bevarade privilegiebrevet i Sverige utan även ett av världens äldsta

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2019/20:178 av Mats Green (M) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2019/20:177 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2019/20:177 Arbetsmiljön inom äldreomsorgen av Saila Quicklund M till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S För en tid den rapporterade Sveriges Radios Ekot om att 90 procent av arbetsplatserna inom äldreomsorgen har fått anmärkningar på sin arbetsmiljö enligt Arbetsmiljöverket. De brister som Arbetsmiljöverket

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2019/20:177 av Saila Quicklund (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:176 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2019/20:176 Kriminell användning av samordningsnummer av Mikael Oscarsson KD till Finansminister Magdalena Andersson S I Svenska Dagbladet den 4 november 2019 vittnas om hur utländska medborgare missbrukar Skatteverkets tillfälliga personnummer, så kallade samordningsnummer, för att begå brott eller illegalt

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:176 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)