Dokument & lagar (1 255 träffar)

utskottsdokument 2005/06:824

Socialförsäkringsutskottets verksamhet vid riksmötet 2005/06 Beredningsområde Socialförsäkringsutskottet har berett ärenden om socialförsäkring med anslutande bidragssystem inklusive stöd åt barnfamiljer. Utskottet har även berett ärenden om svenskt medborgarskap, asyl- och migrationsfrågor samt integrationsfrågor.

2006-09-29

Utskottsmöte 2005/06:34

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2005/06:34 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:34 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-43 Föredragningslista 1. Utrikesdepartementet återrapporterar från RIF-möten den 1-2 juni, 24 juli och från det informella mötet den 21-22 september samt informerar inför det

2006-09-28 11:00:00

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2005/06:34

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:34 DATUM 2006-09-28 TID 11.00-11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information Statssekreterare Charlotte Svensson m.fl.Utrikesdepartementet, återrapporterar från RIF-möten den 1-2 juni, 24 juli och från det informella mötet den 21-22

2006-09-28

utskottsdokument 2005/06:827

Trafikutskottets verksamhet riksmötet 2005/06 if Nej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Beredningsområde Trafikutskottet TU bereder ärenden som rör vägar och vägtrafik, järnvägar och järnvägstrafik, hamnar och sjöfart, flygplatser och luftfart, trafiksäkerhet, post, elektroniska kommunikationer samt

2006-09-12

Proposition 2005/06:212

Regeringens proposition 2005/06:212 Hamnskydd Prop. 2005/06:212 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 1 juni 2006 Göran Persson Ulrica Messing Näringsdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen lämnas förslag till hur Europaparlamentets och rådets direktiv 2005/65/EG


Utskottsberedning: 2006/07:FöU2
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 2

Proposition 2005/06:212 (pdf, 899 kB)

Proposition 2005/06:209

Regeringens proposition 2005/06:209 Straffrättsliga regler mot förorening från fartyg Prop. 2005/06:209 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 1 juni 2006 Göran Persson Ulrica Messing Näringsdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen lämnas förslag till genomförande


Utskottsberedning: 2006/07:TU2
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2005/06:209 (pdf, 540 kB)

Utskottsmöte 2005/06:37

Föredragningslista Trafikutskottet 2005/06:37 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:37 Datum och tid: 08:30 Plats: RÖ 7-23 Föredragningslista 1. PROTOKOLLSJUSTERING Justering av protokoll 2005/06:36 från den 18 maj 2006. 2. UPPSKOV MED BEHANDLINGEN AV VISSA ÄRENDEN Uppskov med behandlingen av propositionerna

2006-06-02 08:30:00

Trafikutskottets protokoll 2005/06:37

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:37 DATUM 2006-06-02 TID Kl. 08.30-08:45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll 2005/06:36 från den 18 maj 2006. 2 Uppskov med behandlingen av vissa ärenden Utskottet behandlar betänkande 2005/06:TU15 Uppskov med behandlingen

2006-06-02

Betänkande 2005/06:TU15

Riksdagen har godkänt att utskottet skjuter upp till riksmötet 2006/07 behandlingen av regeringens förslag om dels straffrättsliga regler mot förorening från fartyg, dels hamnskydd.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-06-02 Debatt: 2006-06-13 Beslut: 2006-06-14

Betänkande 2005/06:TU15 (pdf, 16 kB)

Omröstning 2005/06:TU16p1 Kommunalt inflytande

Votering: betänkande 2005/06:TU16 Ändring i lagen om elektronisk kommunikation, förslagspunkt 1 Kommunalt inflytande Riksdagen avslår motion 2005/06:T14 av Owe Hellberg m.fl. v yrkandena 1 och 2. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 c, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2006-06-01

Plan för socialförsäkringsutskottets fortsatta arbete med uppföljning och utvärdering, beslutad den 30 maj 2006 Socialförsäkringsutskottet beslutar årligen en plan för sitt arbete med uppföljning och utvärdering. Eftersom riksdagen under hösten tillsätter utskott för en ny valperioden får denna plan ses som en rekommendation

2006-06-01

Utskottsmöte 2005/06:33

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2005/06:33 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:33 Datum och tid: 08:45 Plats: RÖ 4-43 Föredragningslista 1. Justering av protokoll. 2. Behandling av rättelse i utlänningslagen. Justering av utskottets betänkande 2005/06:SfU18 i ämnet. Föredragande: KH 3.

2006-05-31 08:45:00

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2005/06:33

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:33 DATUM 2006-05-31 TID 08.45-08.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll nr 2005/06:32. 2 Rättelse i utlänningslagen Behandlas fråga om utskottsinitiativ om rättelse i utlänningslagen. Utskottet beslutar

2006-05-31

Betänkande 2005/06:SfU18

Riksdagen beslutade om en rättelse i utlänningslagen.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-05-31 Debatt: 2006-06-02 Beslut: 2006-06-02

Betänkande 2005/06:SfU18 (pdf, 19 kB)

Utskottsmöte 2005/06:32

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2005/06:32 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:32 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 4-43 Föredragningslista 1. Justering av protokoll. 2. Statssekreterare Staffan Bengtsson, m.fl.Socialdepartementet, informerar inför EPSCO-rådets möte den 1-2 juni 2006. 3. Statssekreterare

2006-05-30 08:00:00

Omröstning 2005/06:TU5p1 Transportpolitikens mål

Votering: betänkande 2005/06:TU5 Moderna transporter, förslagspunkt 1 Transportpolitikens mål Riksdagen godkänner vad regeringen föreslår om ändring av delmålen för god miljö och hållbar regional utveckling. Därmed bifaller riksdagen proposition 2005/06:160 punkt 4 och avslår motion 2004/05:N11 av Åsa Torstensson m.fl.

2006-05-30

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2005/06:32

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:32 DATUM 2006-05-30 TID 08.00-08.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information från Socialdepartementet Statssekreterare Staffan Bengtsson m.fl.Socialdepartementet, informerar inför EPSCO-rådets möte den 1-2 juni 2006. 2 Protokollsjustering

2006-05-30

Omröstning 2005/06:SfU10p43 Ersättning till kommunerna m.m.

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 43 Ersättning till kommunerna m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf218 av Torsten Lindström kd yrkandena 1 och 2, 2005/06:Sf267 av Solveig Hellquist fp yrkandena 2 och 3, 2005/06:Sf282 av Annika Qarlsson och Kerstin Lundgren båda c yrkande

2006-05-19

Omröstning 2005/06:SfU10p11 Dublinärenden m.m.

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 11 Dublinärenden m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf251 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 10, 2005/06:Sf364 av Lars Leijonborg m.fl. fp yrkande 16 och 2005/06:Sf373 av Sven Brus m.fl. kd yrkandena 4 och 6. Datum: 2006-05-19 Omröstning i sakfrågan

2006-05-19

Omröstning 2005/06:SfU10p14 Synnerligen ömmande omständigheter

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 14 Synnerligen ömmande omständigheter Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf334 av Birgitta Carlsson m.fl. c yrkande 22 och 2005/06:Sf388 av Sven Brus m.fl. kd yrkande 5. Datum: 2006-05-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2006-05-19