Dokument & lagar (530 707 träffar)

Talarlista 2018/19:20190625

Tisdagen den 25 juni 2019 Kl. 09.00 Aktuell debatt 11.00 Interpellationssvar 14.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Moderaternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om gängkriminalitet. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten.

2019-06-25

Talarlista 2018/19:20190625 (docx, 38 kB) Talarlista 2018/19:20190625 (pdf, 113 kB)

Föredragningslista 2018/19:110

Föredragningslista 2018/19:110 Tisdagen den 25 juni 2019 Kl. 09.00 Aktuell debatt 11.00 Interpellationssvar 14.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte 1 Aktuell debatt om gängkriminalitet Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 4 juni Anmälan om återtagande av

2019-06-25

Föredragningslista 2018/19:110 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2018/19:110 (pdf, 134 kB)

Uttag

Det här är de dagar under hösten som riksdagen planerar att debattera utskottens ärenden. Dessa ärenden har förberetts i något av riksdagens utskott. Utskottets förslag till riksdagsbeslut finns under respektive ärende. Under en del datum är det fortfarande tomt, det kan tillkomma ärenden senare. Onsdag 11 september klockan

2019-06-24

Uttag 2018/19

Totalt 2938 motioner i listan. Sök i motionerna från allmänna motionstiden 2018 Motion 2018/19:2997 av Ebba Busch Thor m.fl. KD Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn Motion 2018/19:2996 av Hans Eklind m.fl. KD Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Motion 2018/19:2995 av Hans Eklind m.fl.

2019-06-24

Riksdagens protokoll 2018/19:109

Riksdagens snabbprotokoll 2018/19:109 Måndagen den 24 juni Kl. 11.0012.00 Det justerade protokollet beräknas utkomma om tre veckor. 1  Justering av protokoll Protokollet för den 3 juni justerades. 2  Anmälan om nya riksdagsledamöter Följande berättelse hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning

2019-06-24

Riksdagens protokoll 2018/19:109 (pdf, 486 kB)

Kommittéberättelse UD

Arbetsgrupp med uppgift att kartlägga faktorer som kan hämma utländska investeringar i Sverige Beteckning UD Departement Utrikesdepartementet Senast ändrad 2010-09-07 Status Bokstavskommitté Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: Direktiv för Lokal Sammansättning Ordförande: Pehrsson, Ulf, fr.o.m.

2019-06-24

Svar på skriftlig fråga 2018/19:757 besvarad av Statsrådet Mikael Damberg (S)

Ju2019/02202 POL Justitiedepartementet I nrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:757 av Louise Meijer M Antisemitism Louise Meijer har frågat justitie- och migrationsminister Morgan Johansson om vilka åtgärder han tänker vidta för att bekämpa antisemitismen i Sverige för att se till att den judiska minoriteten

Svarsdatum: 2019-06-24 Frågeställare: Louise Meijer (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:757 besvarad av Statsrådet Mikael Damberg (S) (docx, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:814 Hantering av barn till IS-anhängare av Hans Wallmark M till Socialminister Lena Hallengren S Från regeringens sida har det tidigare angivits att antalet föräldralösa barn till IS-anhängare beräknas till 1214 stycken, varav flera redan nu åter befinner sig i Sverige. I övrigt antas det finnas kanske 60

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:813 Barn till IS-anhängare av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det är en verksamhet som sorterar under Morgan Johansson som minister. Det uppgavs att

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:812 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:812 Försäljningen av Metria av Lars Beckman M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Regeringen har nyligen överlämnat skrivelsen 2019 års redogörelse för företag med statligt ägande till riksdagen. I skrivelsen framkommer att det sammanlagda värdet på statens bolagsportfölj under 2018 ökade med ca 60 miljarder

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:812 av Lars Beckman (M) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:811 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2018/19:811 Kommunernas arbete för att ta emot barn till IS-anhängare av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det uppgavs att centret förbereder för att fler svenska barn

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:811 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:810 av Elin Segerlind (V)

Fråga 2018/19:810 Nyckelbiotopsbegreppet av Elin Segerlind V till Statsrådet Jennie Nilsson S Skogsstyrelsen har nyligen beslutat att det framöver ska ställas högre krav än tidigare för vilka naturvärden som ska finnas för att ett skogsområde ska anses ha mycket stor betydelse för växter och djur i nordvästra Sverige.

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:810 av Elin Segerlind (V) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:809 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:809 Förmånsbeskattning av miljöbilar av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S För miljöbilar ska förmånsvärdet jämkas till samma nivå som hos motsvarande konventionella bilar för att stimulera omställningen. Det har dock framkommit uppgifter om att Skatteverkets bedömning av förmånsvärdet

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:809 av Ulla Andersson (V) (pdf, 87 kB)

Föredragningslista 2018/19:109

Föredragningslista 2018/19:109 Måndagen den 24 juni 2019 Kl. 11.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 3 juni Anmälan om nya riksdagsledamöter 2 Helena Antoni M som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 2 juli 3 Mikael Damsgaard M som ny ledamot i riksdagen

2019-06-24

Föredragningslista 2018/19:109 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2018/19:109 (pdf, 110 kB)

Riksrevisionens granskningsrapport 2019:21

E N G R A N S K N I N G S R A P P O R T F R Å N R I K S R E V I S I O N E N T I L L R I K S D A G E N B E S L U T A D 2 0 1 9 0 6 0 4 D N R 3 1 1 2 0 1 7 0 4 5 6 R I R 2 0 1 9 2 1 Härmed överlämnas enligt 9 lagen 2002:1022 om revision av statlig verksamhet m.m. följande granskningsrapport: Resurseffektivitet och produktivitet

2019-06-20

Riksrevisionens granskningsrapport 2019:21 (pdf, 480 kB)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:775 besvarad av Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

A2019/01172/SV Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknadsministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:775 av Lars Beckman M Statistikbrister Lars Beckman har frågat mig om jag delar uppfattningen att det vore önskvärt med någon officiell statistik över hur många utrikesfödda som går till egen förvärvsinkomst efter

Svarsdatum: 2019-06-20 Frågeställare: Lars Beckman (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:775 besvarad av Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) (docx, 80 kB)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:752 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

I2019/01826/TM Infrastrukturdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:752 av Per Åsling C Konkurrens i taxinäringen Per Åsling har frågat mig om jag avser att vidta någon åtgärd för att säkerställa en sund konkurrens i taxinäringen. Ordning och reda inom transportbranschen är en prioriterad

Svarsdatum: 2019-06-20 Frågeställare: Per Åsling (C)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:752 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) (docx, 75 kB)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:736 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

N 2019/ 01784 US Infrastrukturdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:736 av Annika Qarlsson C Trafikverkets flytt Annika Qarlsson har frågat mig om Trafikverkets lokalisering av kontor. Trafikverket är som jag nämnde i mitt tidigare svar, en myndighet som finns lokaliserad i hela

Svarsdatum: 2019-06-20 Frågeställare: Annika Qarlsson (C)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:736 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) (docx, 75 kB)

Omröstning 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018

Omröstning: betänkande 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018, förslagspunkt 4 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018 Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 63 0 0 7 SD 62 0 0

2019-06-19