Dokument & lagar (908 träffar)

utskottsdokument 2005/06:81E

Justitieutskottets verksamhet riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY Status if Nej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Justitieutskottets beredningsområde Justitieutskottet bereder ärenden inom politikområdet Rättsväsendet. Politik-området innefattar bl.a. myndigheter inom domstolsväsendet, åklagarväsendet,

2006-10-04

utskottsdokument 2005/06:81D

Försvarsutskottets verksamhet riksmötet DOCPROPERTY BetänkandeÅr 2005/06 DOCPROPERTY Status if Nej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Försvarsutskottets arbetsområde Försvarsutskottet bereder ärenden som skall beslutas av riksdagen om det militära och i den mån sådana ärenden inte tillhör något annat

2006-09-26

Proposition 2005/06:212

Regeringens proposition 2005/06:212 Hamnskydd Prop. 2005/06:212 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 1 juni 2006 Göran Persson Ulrica Messing Näringsdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen lämnas förslag till hur Europaparlamentets och rådets direktiv 2005/65/EG


Utskottsberedning: 2006/07:FöU2
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 2

Proposition 2005/06:212 (pdf, 899 kB)

Utskottsmöte 2005/06:40

Föredragningslista Justitieutskottet 2005/06:40 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:40 Datum och tid: 08:45 Plats: RÖ 7-44 Föredragningslista 1. Dagens protokoll Uppdrag åt presidiet att justera dagens protokoll 2. Hemlig rumsavlyssning, ändringar i sekretesslagen föredragning och justering a Mottagande

2006-06-02 08:45:00

Betänkande 2005/06:JuU42

Behandlingen av regeringens förslag till ändringar i sekretesslagen i proposition 2005/06:178 Hemlig rumsavlyssning skjuts upp till 2006/07 års riksmöte. Lagförslagen avgörs tillsammans med de övriga lagförslagen i propositionen, som riksdagen tidigare beslutat har beslutat ska vila i minst tolv månader (se 2005/06:JuU26 ).

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-06-02 Debatt: 2006-06-14 Beslut: 2006-06-17

Betänkande 2005/06:JuU42 (pdf, 17 kB)

Omröstning 2005/06:JuU30p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2005/06:JuU30 Åtgärder för att förhindra vissa särskilt allvarliga brott, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Ju15 yrkande 1, 2005/06:Ju47 yrkande 1, 2005/06:Ju49, 2005/06:Ju50 och 2005/06:Ju51. Datum: 2006-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2006-05-31

Omröstning 2005/06:JuU30p5 Parlamentarisk kontroll av hemliga tvångsmedel

Votering: betänkande 2005/06:JuU30 Åtgärder för att förhindra vissa särskilt allvarliga brott, förslagspunkt 5 Parlamentarisk kontroll av hemliga tvångsmedel Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Ju47 yrkande 4 och 2005/06:Ju48. Datum: 2006-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 m Parti Ja

2006-05-31

Omröstning 2005/06:JuU26p6 Parlamentarisk kontroll av hemliga tvångsmedel

Votering: betänkande 2005/06:JuU26 Hemlig rumsavlyssning, förslagspunkt 6 Parlamentarisk kontroll av hemliga tvångsmedel Riksdagen avslår motion 2005/06:Ju53. Datum: 2006-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 m Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 121 0 1 22 m 0 45 0 10 c

2006-05-31

Omröstning 2005/06:JuU26p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2005/06:JuU26 Hemlig rumsavlyssning, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Ju15 yrkande 2, 2005/06:Ju52, 2005/06:Ju54, 2005/06:Ju55, 2005/06:Ju56 och 2005/06:Ju57 yrkande 1. Datum: 2006-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 c, kd

2006-05-31

Utskottsmöte 2005/06:39

Föredragningslista Justitieutskottet 2005/06:39 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:39 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 7-44 Föredragningslista 1. Information från regeringen Statssekreterare Dan Eliasson informerar inför ministerrådsmötet för rättsliga och inrikes frågor den 1-2 juni 2006. Material bifogas.

2006-05-30 08:00:00

Omröstning 2005/06:JuU36p4 Skyddad identitet i folkbokföringen

Votering: betänkande 2005/06:JuU36 Personsäkerhet, förslagspunkt 4 Skyddad identitet i folkbokföringen Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Ju380 yrkande 20 och 2005/06:Ju381 yrkande 14 i denna del. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 m, c, fp, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2006-05-30

Omröstning 2005/06:JuU36p1 Personsäkerhetsarbete beträffande hotade kvinnor och barn

Votering: betänkande 2005/06:JuU36 Personsäkerhet, förslagspunkt 1 Personsäkerhetsarbete beträffande hotade kvinnor och barn Riksdagen avslår motion 2005/06:Ju34. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 c Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 124 0 0 20 m 43 1 0 11

2006-05-30

Omröstning 2005/06:JuU34p3 Brott av unga - allmänna utgångspunkter

Votering: betänkande 2005/06:JuU34 Ingripanden mot unga lagöverträdare, förslagspunkt 3 Brott av unga allmänna utgångspunkter Riksdagen avslår motionerna 2004/05:Ju352 yrkande 6, 2004/05:Ju449, 2004/05:Ju483 yrkandena 1 och 4, 2004/05:Ju489 yrkande 1, 2004/05:Ju500 yrkande 9, 2004/05:So358 yrkande 6, 2004/05:N403 yrkande

2006-05-30

Omröstning 2005/06:JuU34p48 Drogtester på barn under 15 år

Votering: betänkande 2005/06:JuU34 Ingripanden mot unga lagöverträdare, förslagspunkt 48 Drogtester på barn under 15 år Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Ju39 yrkande 5, 2005/06:Ju40 yrkande 11 och 2005/06:Ju42 yrkande 4. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 45 m, c, fp, kd Parti

2006-05-30

Omröstning 2005/06:JuU31p4 Lagreglering vid användande av kvalificerade skyddsidentiteter

Votering: betänkande 2005/06:JuU31 Kvalificerad skyddsidentitet, förslagspunkt 4 Lagreglering vid användande av kvalificerade skyddsidentiteter Riksdagen avslår motion 2005/06:Ju45. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 c Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 124 0 0 20

2006-05-30

Omröstning 2005/06:JuU31p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2005/06:JuU31 Kvalificerad skyddsidentitet, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Ju43 och 2005/06:Ju44 yrkande 1. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 124 0 0 20 m

2006-05-30

Omröstning 2005/06:FöU9p6 Frivillig medverkan i säkerhetsarbetet

Votering: betänkande 2005/06:FöU9 Samverkan vid kris för ett säkrare samhälle, förslagspunkt 6 Frivillig medverkan i säkerhetsarbetet Riksdagen avslår motionerna 2004/05:MJ5 yrkande 4, 2005/06:Fö7 yrkandena 4, 6 och 7 samt 2005/06:Fö234. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 m,

2006-05-30

Omröstning 2005/06:FöU9p4 Den lokala krishanteringsförmågan

Votering: betänkande 2005/06:FöU9 Samverkan vid kris för ett säkrare samhälle, förslagspunkt 4 Den lokala krishanteringsförmågan Riksdagen avslår motionerna 2002/03:Fö253 yrkandena 3 och 4 samt 2004/05:MJ6 yrkande 2. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 m, c, fp, kd Parti Ja

2006-05-30

Omröstning 2005/06:FöU9p2 Den nationella krishanteringsförmågan

Votering: betänkande 2005/06:FöU9 Samverkan vid kris för ett säkrare samhälle, förslagspunkt 2 Den nationella krishanteringsförmågan Riksdagen avslår motionerna 2002/03:Fö250, 2002/03:Fö259 yrkandena 1-3, 2002/03:Fö260 yrkandena 3 och 4, 2003/04:Fö259 yrkandena 3 och 5, 2004/05:MJ9 yrkande 1, 2005/06:Ju564 yrkandena 9

2006-05-30

Omröstning 2005/06:JuU33p21 Barn till intagna

Votering: betänkande 2005/06:JuU33 En modernare kriminalvårdslag, förslagspunkt 21 Barn till intagna Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Ju366 yrkandena 7 och 8, 2005/06:Ju529 yrkande 11, 2005/06:Ju562 yrkande 12 och 2005/06:So556 yrkande 8. Datum: 2006-05-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2006-05-19